Według doniesień, łazik chińskiego programu kosmicznego Zhurong Mars pomyślnie wylądował w regionie Utopia Planitia na Czerwonej Planecie.

Tyhyyy

Misja wylądowania Chin na Czerwonej Planecie miała swój start w lipcu 2020 roku i dotarła na orbitę Marsa na początku tego roku z orbiterem Tianwen-1, który wciąż krąży wysoko nad planetą.

Lądowanie na Marsie jest dużym osiągnięciem. W ramach tych wysiłków pojawiło się kilka łazików księżycowych oraz misja powrotna próbek Księżyca, a kraj również wystrzelił pierwszy segment autorskiej stacji kosmicznej - chodź sukces ten został przysłonięty przez niekontrolowane opadanie rakiety na Ziemię.

Na przestrzeni lat wiele lądowników, które miały wylądować na Marsie, zostało zniszczonych w wyniku uderzenia. W rzeczywistości Chiny są obecnie trzecim krajem w historii, który bezpiecznie wylądował na powierzchni Marsa.

Podczas zbliżania się do powierzchni czerwonej planety, łazik użył osłony termicznej, spadochronów i silników odrzutowych, aby spowolnić opadanie. W porównaniu z NASA, chiński program kosmiczny był stosunkowo napięty, jeśli chodzi o misję, ku rozczarowaniu niektórych obserwatorów. Podobnie jak łazik Perseverance NASA, który wylądował na Marsie w lutym, kluczowym celem łazika Zhurong jest przeszukanie Czerwonej Planety w poszukiwaniu oznak starożytnego życia.

Łazik jest zasilany energią słoneczną i prawdopodobnie przetrwa 90 dni po wylądowaniu. Zawiera sprzęt, w tym kamery, radar, detektor pola magnetycznego, oprzyrządowanie pogodowe i narzędzia do badania składu chemicznego środowiska naturalnego. Waży około 240 kg, jest większy niż łaziki Spirit i Opportunity NASA, jednak jest mniejszy od Curiosity i Perseverance, które są mniej więcej wielkości małych samochodów.