W poniedziałek, astronomowie obserwujący Jowisza zostali zaskoczeni, gdy duży nieznany obiekt uderzył w gazowego giganta. W tym czasie wielu astronomów amatorów obserwowało trwający tranzyt cienia, jednego z księżyców Jowisza. Nagle pojawił się "jasny błysk światła" ... " To może być tylko uderzenie" powiedział niemiecki astrofotograf Harald Paleske.

Jowiszimpact

Inni astronomowie na całym świecie również byli świadkami i rejestrowali obrazy tego wydarzenia, co zostało również potwierdzone przez zawodowych astronomów. Paleske powiedział dla SpaceWeather.com, że miejsce rozbłysku na Jowiszu znajduje się na 106,9 stopnia szerokości geograficznej i 3,8 stopnia długości geograficznej. Jego zdjęcia wskazują, że błysk był widoczny przez około dwie sekundy. Dokładne pochodzenie tego zjawiska i ewentualny charakter obiektu, który to spowodował, wciąż są tajemnicą. Naukowcy wychodzą z założenia, że najprawdopodobniej doszło do zderzenia asteroidy z Jowiszem. Astronomowie szukają teraz charakterystycznych znaków na powierzchni gazowego giganta, które potwierdzą że asteroida rzeczywiście zderzyła się z Jowiszem.

Analogicznym przykładem może tutaj być kometa Shoemaker-Levy 9, która zderzyła się z Jowiszem w lipcu 1994 roku. Po zderzeniu pozostawiony został ogromny ślad gruzu oraz ciemne ślady. Wzmacnia to teorię, że życie na Ziemi jest po części chronione przez gazowego giganta, ponieważ Jowisz wsysa wiele asteroid, które w przeciwnym razie mogłyby zdziesiątkować powierzchnię naszej planety.