D-Wave, firma która niektórym z was może być jeszcze słabo znana, ogłosiła sprzedanie komputera kwantowego nowej generacji wyposażonego w 5 tys. kubitów. Trafi on do Laboratorium Narodowego w Los Alamos. Maszyna otrzymała także oficjalną nazwę rynkową - "Advanced".Dwa tygodnie temu pojawiła się informacja, że IBM wprowadził na rynek swój pierwszy 53-kubitowy komputer kwantowy. Niedługo później Google poinformował, że naukowcom z tej firmy udało się udowodnić supermację kwantową na 53 kubitach. Stwierdzono, że obliczenia jakie wykonał ich komputer są niemożliwe do powtórzenia przez żadną maszynę tradycyjną. Uznano, że to kamień milowy w dziedzinie obliczeń kwantowych.


Choć w obu przypadkach mówi się o obliczeniach kwantowych to system D-Wave różni się od rozwiązań Google oraz IBM, których maszyny są generatorami liczb losowych. Komputer firmy D-Wave wykonuje tzw. wyżarzanie kwantowe czyli algorytm, który korzysta z układu kwantowego do typowania najlepszych rozwiązań zadanego problemu.


Według firmy D-Wave wyżarzanie kwantowe można porównać do zachodzących w fizycznym świecie procesów takich jak zsuwanie się ze zbocza czy stopniowego schładzania rozgrzanego przedmiotu itd. Kubity w komputerach D-Wave wyszukują stany o najniższej energii, które reprezentują rozwiązania spełniające jednocześnie maksymalną ilość kryteriów.


W przeciwieństwie do maszyn Googla i IBM, które zaprojektowane są do radzenia sobie z zadaniami każdego rodzaju, komputer D-Wave przystosowany jest do rozwiązywania tylko problemów optymalizacyjnych. Dzięki temu świetnie sprawdza się w logistyce np. do obliczania trasy przejazdu oraz wszędzie tam gdzie wybór możliwości jest bardzo duży. Uważa się, że koputer kwantowy D-Wave poradzi sobie także z łamaniem wielu form szyfrowania.


Pierwszy klient, czyli Laboratorium Narodowe w Los Alamos twierdzi, że system D-Wave doskonale spełnia ich oczekiwania. Podobno ich naukowcy opracowali 600 dedykowanych aplikacji dla starszej, 2000-kubitowej wersji komputera. Z kolei nowy komputer pozwoli im osiągnąć jeszcze lepsze wyniki.


Nowy system o mocy 5000 kubitów działa dużo ciszej i jest wydajniejszy niż wcześniejsze implementacje tego systemu.