Firma Apple niedawno przejęła Mobeewave, firmę posiadającą technologię płatności, która może przekształcić urządzenia iOS w terminale płatnicze bez potrzeby stosowania dodatkowego sprzętu.

Posługiwanie się kartami płatniczymi w polskich sklepach to już codzienność. Wystarczy przybliżyć ją do terminala, by szybko zapłacić za swoje zakupy. Oczywiście coraz częściej korzystamy ze swoich smartfonów, które działają podobnie. Ale wystarczy opuścić granice Polski, udać się gdzieś dalej i mamy problem - nie wszędzie zapłacimy kartą, a o płatnościach telefonem można zapomnieć. Jednak technologia pozwala na pominięcie tradycyjnych terminali.

Apple niedawno kupiło Mobeewave, kanadyjską firmę, która jest właścicielem technologii umożliwiającej użytkownikom "dotknięcie karty kredytowej lub smartfona innym telefonem w celu przetworzenia płatności". Technologia Mobeewave nie wymaga komunikacji bliskiego zasięgu (NFC), co oznacza, że można ją wdrożyć bez potrzeby jakichkolwiek poprawek sprzętowych.

Technologia którą opracował kanadyjski startup Mobeewave, wykorzystuje moduł NFC w iPhone'ach i telefonach z Androidem do realizacji płatności kartą. Wystarczy przyłożyć ją do "plecków" urządzenia i dzięki połączeniu z aplikacją mobilną można szybko zrealizować płatność - bez dodatkowych akcesoriów, czy tradycyjnych terminali płatniczych, które nie zawsze są dostępne.

Apple ma zwyczaj przejmowania wielu mniejszych firm. W rzeczywistości jest ich tak wiele, że firma regularnie ogłasza za każdym razem, gdy przejmuje nową firmę:
Apple kupuje od czasu do czasu mniejsze firmy technologiczne i na ogół nie omawiamy naszych celów ani planów
Uważa się, że przejęcie Mobeewave przez Apple ma wartość 100 milionów dolarów i obejmuje
dziesiątki pracowników
Nie da się ukryć że Apple mocno angażuje się w rozwój rynku płatności zbliżeniowych. Apple Pay, z którego korzysta wiele osób, sprawił, że już dawno można zapomnieć o plastikowej karcie- zarówno w kraju jak i na zagranicznych wyjazdach. Apple Card, choć wciąż niedostępny w większości krajów, również ma się całkiem dobrze. Wygodne transakcje z wykorzystaniem kart i iPhone'ów może przynieść wiele korzyści. Ciekawostką jest również to że w zeszłym roku Samsung nawiązał współpracę z Mobeewave uruchamiając testowy projekt wykorzystujący smartfony koreańskiej firmy jako mobilne terminale płatnicze. Funkcjonalność testowano w dwóch kanadyjskich firmach, a aplikacja mobilna Samsung POS dostępna w Google Play i Galaxy Store bez problemu radziła sobie z fizycznymi kartami Visa, Mastercard, czy portfelami Apple Pay, Samsung Pay, czy Google Pay. Pilotaż cieszył się całkiem sporym zainteresowaniem. Samsung POS pobrano ponad 10 tys. razy, a aplikacja wykorzystywana była przez różne lokalne biznesy. Ciekawe, jak współpraca Samsunga z Mobeewave będzie przebiegać teraz, gdy startup trafił pod skrzydła Apple.