Robot DAEDALUS to coś więcej niż robotyczna kula, jest wyposażony w narzędzia, które pomogą naukowcom lepiej zapoznać się z jaskiniami na księżycu i zaplanować potencjalne bazy lub osady na i pod powierzchnią księżyca. Plan polega na opuszczeniu robota DAEDALUSA do księżycowych jaskiń.

Jhiklujlui

Projekt opiera się na obserwacji otoczenia w pełnym zakresie 360 stopni i konieczności ochrony wnętrza przed surowym księżycowym środowiskiem
-powiedziała Dorit Borrmann, deweloper DAEDALUS w komunikacie prasowym. Dzięki kamerom działającym jako system stereo wizyjny i laserowym pomiarom odległości, kula wykrywa przeszkody podczas opadania, i nawiguje autonomicznie po dotarciu do dna szybu. Do szczególnych zadań DAEDALUSA będzie polowanie na złoża lodu ukryte pod powierzchnią księżyca oraz odnalezienie jaskiń, które będą w stanie chronić przyszłych osadników lub astronautów przed trudnymi warunkami panującymi na księżycu.
Naukowcy z DAEDALUS nie są pierwszymi, którzy uważają, że życie na Księżycu byłoby bezpieczniejsze pod ziemią, jedną z misji robota jest ustalenie na ile wykonalny jest plan zamieszkania ludzi w jaskiniach na księżycu.