Gigabyte przedstawia najnowszy UDM1000GM PG5, zasilacz o mocy 1000 W z certyfikatem sprawności 80 Gold. Najnowszy zasilacz Gigabyte jest bardziej skonsolidowany, oferując pełną łączność modułową. Nowy zasilacz składa się również ze złącza nowej generacji PCIe Gen5, stając się nowym standardem dla zasilaczy i współpracującym z najnowszymi kartami graficznymi.

Gigabyte UD1000GM PG5 to pierwszy zaprojektowany przez firmę zasilacz zgodny z PCIe Gen5
PCIe 5.0 to standard zasilania nowej generacji, zgodny ze standardem PCIe 4.0 poprzedniej generacji. Przepustowość i szybkość transferu są dwa razy szybsze niż w przypadku PCIe 4.0, co pozwala na przesyłanie danych ze znacznie większą szybkością. PCIe 5.0 oferuje 32 GT/s i szybkość transferu do 3,94 GB/s. Specyfikacja została oficjalnie nazwana specyfikacją "12VHPWR". Gigabyte


Gigabyte

Jeśli chodzi o sam zasilacz, to jest to nowy wariant dotychczasowego modelu. Nowa wersja zastępuje dwa 8-pinowe złącza zasilania pojedynczym kablem 12 4-pin
Dowiadujemy się ze strony opisu produktu. VideoCardz zauważa, że istnieją już 6-pinowe, 6 2-pinowe, 8-pinowe i 12-pinowe typy kabli zasilających. Następna generacja z 12-pinowego byłaby zaadoptowanym 16-pinowym połączeniem kablowym. Kabel 16-pinowy może mieć 16 pinów połączeniowych, ale jest to mieszanka 12 głównych złączy zasilania i 4 kabli danych. Kabel i połączenie są zgodne ze standardami PCI Express i zawierają dodatkowe zabezpieczenia łącza, co pozwala na zużycie energii nawet do 600 W.
Gigabyte

Gigabyte nie ujawniło jeszcze daty premiery ani szacowanej ceny nowego zasilacza UDM1000GM PG5. Jednak z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti na horyzoncie, które wykorzystują połączenie PCIe Gen5, producenci tacy jak Seasonic, ASUS, MSI i CoolerMaster już wprowadzają swoje wersje zasilaczy dla następnej generacji. Przykładem jest tutaj zaawansowane zasilacze PCIe 5.0 Seasonic Vertex ze złączem 12VHPWR.