IBM zaprezentował nowe chipy półprzewodnikowe z najmniejszymi tranzystorami, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Nowa technologia 2nanometrowa pozwala firmie na umieszczenie liczby 50 miliardów tranzystorów w chipie wielkości paznokcia. Tranzystory mają teraz szerokość zaledwie 2 nm - dla porównania, to jest węższe niż pasmo ludzkiego DNA.

Ibm

Obecnym standardem branżowym są chipy z tranzystorami 7 nm, przy czym niektóre zaawansowane urządzenia konsumenckie, takie jak procesory M1 od Apple, zaczynają przechodzić do 5 nm. IBM twierdzi, że w porównaniu z obecnymi chipami 7 nm, nowe chipy 2 nm mogą osiągnąć 45% wyższą wydajność lub 75% niższe zużycie energii. W praktyce technologia ta może zwiększyć wydajność wszystkiego, od elektroniki użytkowej, przez rozpoznawanie obiektów sztucznej inteligencji, po czasy reakcji pojazdów autonomicznych.

Ibm

"Innowacja IBM odzwierciedlona w nowym chipie 2 nm ma zasadnicze znaczenie dla całej branży półprzewodników i IT. Jest to produkt podejścia IBM do podejmowania trudnych wyzwań technologicznych i pokazanie, jak przełomowe rezultaty mogą wynikać ze stałych inwestycji i podejścia ekosystemu badawczo-rozwojowego opartego na współpracy" - Dario Gil, wiceprezes i dyrektor IBM do spraw badań


Nowe chipy wykonane w procesie technologicznym 2nm nie trafią na rynek wcześniej niż w 2023 roku.