Jak donosi The New York Times, Mohsen Fakhrizadeh, czołowy irański naukowiec nuklearny został zamordowany przez wspomagany sztuczną inteligencją karabin snajperski zdalnie sterowany przez izraelskich agentów.

Aiwaepn

Potwierdza to relację Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej o wydarzeniach z 27 listopada 2020 roku, kiedy twierdzili, że "inteligentny, sterowany satelitarnie karabin maszynowy" zabił naukowca, gdy prowadził on swoją żonę do ich wiejskiego domu na wschód od Teheranu. Fakhrizadeh został postrzelony co najmniej cztery razy z inteligentnego karabinu, który był ukryty w pick-upie w niewielkiej odległości od niego. Według NYT broń wraz z zaawansowanym, zautomatyzowanym aparatem ważyła około tony, a izraelscy agenci przemycili broń i jej części do Iranu po kawałku, zanim ją ponownie złożyli. Cały system został następnie zamontowany w skrzyni pickupa, który zawierał wiele kamer, aby dać izraelskim agentom pełny obraz otoczenia. Ciężarówka została również wypełniona materiałami wybuchowymi, aby wysadzić wszelkie dowody po zakończeniu misji.

Samo działo było połączone z izraelskim centrum dowodzenia za pośrednictwem satelitarnego przekaźnika komunikacyjnego. Tam agent był w stanie kontrolować broń i wycelować w cel za pomocą ekranu komputera. Sztuczna inteligencja została opracowana w celu skompensowania 1,6 sekundy opóźnienia między kamerą a tym, co zobaczył operator. Zastosowano również oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, aby zapewnić, że tylko irański naukowiec zostanie namierzony przez karabin - oszczędzając przy tym życie jego żonie.

"To nie był zwykły atak terrorystyczny, żeby ktoś przyszedł, wystrzelił kulę i uciekł" - powiedział w państwowej telewizji syn naukowca, Hamed Fakhrizadeh. "Jego zabójstwo było o wiele bardziej skomplikowane niż to, co wiesz i myślisz. Był nieznany irańskiej opinii publicznej, ale był bardzo dobrze znany tym, którzy są wrogiem rozwoju Iranu".