Chiny wystrzeliły podstawowy moduł z użyciem rakiety Long March 5B. Jest to Tianhe czyli "Niebiańskia Harmonia" o długości 18 metrów Chiny planują ukończyć montaż nowej stacji kosmicznej w 2022 roku. Dziesięciolecie przygotowań i rozwoju wreszcie osiągnęło punkt kulminacyjny.
Chinykosmos
Chiny kompletują swoją stację kosmiczną w ramach 11 misji. Przyszłe misje tego kraju to : zaopatrzenie w ładunek i misje załogowe.
Chiny
(Na zdjęciu widzimy główny moduł chińskiej stacji kosmicznej Tianhe na rakiecie Long March-5B Y2 w prowincji Hainan w południowych Chinach).
Chiny nie są jedynym krajem, który pracuje nad budową własnej stacji kosmicznej. Rosja niedawno pochwaliła się budową podstawowego modułu własnej stacji kosmicznej, która ma zostać wystrzelona w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Ponieważ zarówno Rosja, jak i Chiny planują budowę własnych stacji kosmicznych, przyszłość ISS nie jest pewna. Rosja niedawno potwierdziła, że po dziesięcioleciach współpracy międzynarodowej, odchodzi z ISS. Oprócz uruchomienia własnej stacji kosmicznej kraj ogłosił, że będzie współpracował z Chinami w celu zbudowania mniejszej stacji na orbicie księżycowej. Biorąc pod uwagę niedawne wysiłki Chin w zakresie zwiększania swoich zdolności kosmicznych, nie ma wątpliwości, że kraj ten będzie w stanie zbudować Tianhe w rekordowym czasie, jeśli utrzyma dynamikę projektu. Stacja kosmiczna w przeszłości napotkała okazjonalne przeszkody. W 2011 roku Chiny wysłały swoją pierwszą prototypową stację kosmiczną, nazwaną Tiangong-1, która krążyła wokół Ziemi od września 2011 do kwietnia 2018 roku. Orbita prototypowej stacji stopniowo zanikała na przestrzeni lat i ostatecznie wróciła na ziemię w kwietniu 2018 r. Wiele części stacji przetrwało podczas niekontrolowanego opadania, jednak zaśmiecając przy tym obszar tysięcy kilometrów. Jego następca Tiangong-2 radził sobie znacznie lepiej, pozwalając dwóm astronautom spędzić 30 dni na orbicie, prowadząc badania związane z nieważkością i promieniowaniem kosmicznym. Tiangong-2 spłonął w 2019 roku co widać na poniższym filmiku ukazującym ostatnie chwile stacji.