Holenderska Agencja Ochrony Danych (DPA), po wcześniejszym wezwaniu firmy Microsoft do wprowadzenia zmian w systemie Windows, wezwała Irlandzką Komisję Ochrony Danych (DPC), która jest unijną instytucją sprawującą kontrolę nad ochroną prywatności przez Microsoft, do przeprowadzenia dochodzenia.

Holendrzy twierdzą, że odkryli "nowe, potencjalnie niezgodne z prawem przypadki przetwarzania danych osobowych", chociaż nie podają szczegółów.

Gwoli uczciwości agencja przyznała, że Vole przestrzegała dotychczasowych umów, ale jej kontrole również ujawniły, iż Microsoft zdalnie zbiera inne dane od użytkowników. W rezultacie Microsoft nadal potencjalnie narusza zasady prywatności.

"Microsoft ma pozwolenie na przetwarzanie danych osobowych, jeśli zgoda została wyrażona we właściwy sposób. Stwierdziliśmy, że Microsoft gromadzi dane diagnostyczne i niediagnostyczne. Chcielibyśmy wiedzieć, czy konieczne jest zbieranie danych niediagnostycznych oraz czy użytkownicy są o tym dobrze poinformowani ", powiedziała DPA.

Ponieważ Microsoft ma europejską siedzibę w Irlandii, to właśnie Irlandzka Komisja Ochrony Danych została poproszona w zeszłym miesiącu o zaangażowanie się. DPC będzie teraz współpracować z Microsoftem, aby sprawdzić, czy doszło do jakichkolwiek naruszeń.

Microsoft powiedział, że będzie współpracować z Irlandzką Komisją Ochrony Danych, aby poznać kolejne pytania albo wątpliwości, które mogą się pojawić i jak najszybciej odpowiedzieć na te dodatkowe pytania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości.

Firma dodaje: "Microsoft jest zaangażowany w ochronę prywatności naszych klientów i przekazaniem im kontroli nad ich własnymi danymi. W ostatnich latach, przy ścisłej współpracy z Holenderskim Organem Ochrony Danych, wprowadziliśmy szereg nowych funkcji prywatności, aby zapewnić przejrzystość wyborów dotyczących prywatności oraz prostych w użyciu narzędzi dla naszych odbiorców indywidualnych i małych biznesów, którzy są końcowymi użytkownikami systemu Windows 10. Z zadowoleniem przyjmujemy możliwość ulepszenia jeszcze bardziej narzędzi i opcji oferowanych tym użytkownikom końcowym ".