Microsoft twierdzi, że aktualizacje funkcji systemu Windows 10 1909 zaczną się automatycznie instalować na urządzeniach z systemem Windows 10 1809, aby usprawnić proces aktualizacji do nowszej wersji systemu Windows 10.

"Powoli rozpoczynamy etapowy proces automatycznego inicjowania aktualizacji funkcji dla urządzeń z aktualizacją Home i Pro z października 2018 r. (Windows 10, wersja 1809), zapewniając obsługę tych urządzeń i otrzymując comiesięczne aktualizacje, które są krytyczne dla urządzenia i ich bezpieczeństwa", mówi Microsoft.

"Rozpoczynamy ten proces wdrażania na kilka miesięcy przed datą zakończenia usługi, aby zapewnić odpowiedni czas na bezproblemową aktualizację", dodaje firma w panelu kontrolnym systemu Windows 10.

Brak aktualizacji systemu Windows 10 1809 po 12 maja 2020 r

System Windows 10 w wersji 1809 został udostępniony ponad rok temu, 13 listopada 2018 r., A data zakończenia usługi upływa 12 maja 2020 r. W wersjach Home, Pro, Pro Education i Pro dla Workstations.

Po 12 maja 2020 r. urządzenia nadal działające z aktualizacją z października 2018 r. nie będą już otrzymywać żadnych przyszłych aktualizacji fukcji, jakości i zabezpieczeń. Jednak niezwykle rzadko Microsoft może nadal wydawać aktualizacje dotyczące bardzo krytycznych luk w zabezpieczeniach, które mogą mieć duży wpływ na nieobsługiwane wersje, takie jak Windows 10 1809.

Stało się tak w maju tego roku, kiedy została wydana aktualizacja zabezpieczeń dla nieobsługiwanego już systemu Windows XP i Windows Server 2003, aby załatać lukę w zabezpieczeniach umożliwiającą działanie robaka Remote Code Execution (CVE-2019-0708) odkrytą na platformie usług pulpitu zdalnego (RDS) i nowszych nazwany BlueKeep.

Urządzenie Windows 10 1803 zostało automatycznie zaktualizowane w listopadzie

Wymuszony proces inicjowania aktualizacji funkcji na wszystkich urządzeniach z systemem Windows 10, to podejście firmy Microsoft polegające na utrzymywaniu ich pod kontrolą i otrzymywaniu ważnych aktualizacji. Na przykład w zeszłym miesiącu Microsoft zaczął aktualizować urządzenia z systemem Windows 10 w wersji 1803 (zwanej także aktualizacją z kwietnia 2018 r.) Wersje Home i Pro do Windows 10 1903 po tym, jak zakończyły działalność 12 listopada, po wcześniejszym ostrzeżeniu o zakończeniu pomocy technicznej z października.

W tym czasie jednak Redmond zapewniał klientom wygodną możliwość wyboru dogodnego czasu, w przeciwieństwie do urządzeń z systemem Windows 10 1809, w których nie wspomniano o takiej opcji.

Mimo to użytkownicy mogą nadal być w stanie odroczyć automatycznie inicjowaną aktualizację funkcji na swoich nieaktualnych urządzeniach z systemem Windows 10 za pomocą zaawansowanych ustawień aktualizacji, które mogą zapewnić im opcję pauzy.

Aby to zrobić, musisz kliknąć przycisk Start, przejść do Ustawienia> Aktualizacja i zabezpieczenia> Windows Update, a następnie wybrać jedną z następujących opcji:

  • Wybierz Wstrzymaj aktualizacje na 7 dni.
  • Wybierz opcje zaawansowane. Następnie w sekcji Wstrzymaj aktualizacje wybierz menu rozwijane i określ datę wznowienia aktualizacji.

Należy jednak pamiętać, że po osiągnięciu limitu pauzy w aktualizacjach systemu Windows konieczne będzie zainstalowanie najnowszych aktualizacji przed ponownym wstrzymaniem aktualizacji.