,,AlphaDogfight''- Wirtualna walka myśliwców

Wirtualny myśliwiec sterowany przez sztuczną inteligencję właśnie pokonał ludzkiego pilota w symulatorze. Zwycięstwo nastąpiło podczas finału amerykańskiego wyzwania AlphaDogfight, zorganizowanego przez Defense Advanced Research Project Agency (DARPA), w którym o koronę walczyli znani piloci wojskowi z Lockheed Martin Corporation. Firma Heron Systems okazała się zwycięzcą dzięki sztucznej inteligencji myśliwca, pokonując pilota USAF - znak wywoławczy "Banger" - który siedział w symulatorze VR, pięć rund do zera, jak donosi Defense One.

Punkt zwrotny

Dla niektórych zwycięstwo oznacza punkt zwrotny w tym, do czego zdolne są systemy uczenia maszynowego na polu bitwy.
Rola człowieka jest szlachetna, ale wskazuje na przyszłość coraz większej liczby maszyn oraz ich większej roli
powiedział P.W. Singer, analityk z New America Foundation w Waszyngtonie w wywiadzie dla The Daily Beast.

"You Get Knocked Down"

Zespoły musiały zacząć od podstaw, aby nauczyć swoją sztuczną inteligencję, jak latać myśliwcem.
Nie musisz uczyć człowieka, że nie powinien uderzyć w ziemię... Ludzie mają podstawowe instynkty, których nie ma algorytm
" - powiedział Lee Ritholtz, dyrektor i główny architekt AI z Lockheed Martin. Lockheed Martin potrzebował kilku serwerów, prowadzących przez całą dobę walki powietrzne, by metodą prób i błędów stworzyć ostateczną wersję sztucznej inteligencji, które można uruchomić na jednej karcie graficznej. Sztuczna inteligencja zwycięskiego zespołu przeszła ponad 4 miliardy symulacji, czyli około 12 lat lotów, jak powiedział Ben Bell, starszy inżynier uczenia maszynowego w Heron Systems.