NASA ogłosiła, że nie zmieni nazwy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pomimo krytyki ze strony opinii publicznej, astronomów, a nawet pracowników NASA. Obserwatorium orbitalne, które ma zrewolucjonizować astronomię , pozwalając naukowcom zajrzeć w kosmos bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej, znalazło się w tym roku pod mocnym ostrzałem.

Nasarefuse

Wszystko z powodu historii jego imiennika, byłego administratora NASA Jamesa Webba. Agencja doszła do wniosku, że Webb, który pozwolił ochronie NASA przesłuchiwać pracowników pod kątem homoseksualizmu, nadal zasługuje na ten zaszczyt, pozostawiając tym samym wszystkich krytyków niezadowolonych. Blisko 1200 krytyków, z których wielu jest astronomami lub pracuje w pokrewnej dziedzinie, podpisało petycję domagającą się zmiany nazwy. Teleskop Jamesa Webba był rozwijany przez długie lata, który pomimo 14 lat opóźnienia, ma zostać uruchomiony w grudniu tego roku.

NASA była w ostatnich latach otwarta na prośby o zmianę niektórych nazw dla różnych obiektów kosmicznych, na przykład o zmianę nazwy asteroidy "Arrokoth" w 2019 roku pod dowiedzeniu się, że jej pierwotna nazwa "Ultima Thule" ma powiązania nazistowskie. W 2020 roku agencja kosmiczna obiecała również, że przestanie używać rasistowskich nazw dla różnych obiektów w kosmosie.