Niestandardowy profil dedykowany dla układów Ryzen trzeciej generacji zapewnia lepszą prędkość doładowania, równomierne rozłożenia obciążenia rdzeni oraz niższe temperatury podczas spoczynku.

AMD odniosło w tym roku wiele sukcesów dzięki wprowadzeniu Ryzen 3. generacji, ale pojawił się co najmniej jeden problem związany z uruchomieniem. Niektórzy wcześni użytkownicy stwierdzili, że ich nowy procesor nie osiąga znamionowej częstotliwości taktowania. Producent rozwiązuje ten problem za pomocą drobnych poprawek mikrokodu, ale właściciele procesorów Ryzen 9 trzeciej generacji mogą teraz wziąć sprawy w swoje ręce dzięki niestandardowemu profilowi mocy.
1usmus był mocno zaangażowany w Ryzen od czasu premiery, publikując poprawki pamięci i przewodniki o podkręcaniu. Od jakiegoś czasu pracuje nad niestandardowym planem zasilania dla procesorów Ryzen 3000 Zen 2 w celu ustalenia prędkości zegara doładowania i wyrównania zużycia energii w zależności od różnych scenariuszy obciążenia. W szczególności przyszli właściciele Ryzen 9 i Threadripperów trzeciej generacji powinni zobaczyć największe korzyści. Na przykład w Ryzen 9 3900X zaobserwowano przy niektórych obciążeniach prędkości do 4,6 GHz, podczas gdy średnia poprawa prędkości wynosi od 200 MHz do 250 MHz.

1usmus opisuje to jako modyfikację kontroli wydajności procesora (Collaborative Processor Performance Control), wprowadzając zmiany w interakcji procesora i systemu Windows między sobą, aby poprawić wydajność AMD Precision Boost. Niestandardowy plan zasilania powinien również pomóc w zarządzaniu, gdy procesor również się zwiększa, koncentrując się bardziej na uzasadnionych obciążeniach i filtrując procesy w tle pochłaniające zasoby procesora, gdy system jest bezczynny.

Zainstalowanie profilu zajmie trochę problemów w BIOSie, aby uzyskać efekt, będziesz musiał uruchomić plik wsadowy, aby skonfigurować niestandardowy plan zasilania w systemie Windows 10. Po tym wszystkim, możesz aktywować nowe ustawienie w panelu sterowania Windows 10.

Jeśli to oprogramowanie Cię interesuje, zalecamy zapoznanie się z pełną wersją techniczną i wynikami testów porównawczych z 1usmus, a także wszystkimi instrukcjami instalacji w TechPowerUp.

KitGuru mówi: Planowane są dalsze ulepszenia profilu, więc z czasem powinny pojawić się pewne aktualizacje. Tak czy inaczej, niezwykle ciekawe jest ulepszenie, które niektóre poprawki oprogramowania może polepszyć. Być może AMD przyjrzy się temu i rozważy użycie niektórych modyfikacji w oficjalnej wersji.