Pamiętasz czasy, kiedy najpopularniejsze pytanie w IT brzmiało "ale czy będzie na nim działał Crysis"? Cóż, teraz może poradzić sobie z tym jeden procesor: AMD Ryzen Threadripper 3990X. Nie zbliżając się do dedykowanego lub nawet zintegrowanego procesora graficznego, YouTuber Linus z kanału Linus Tech Tips wykazał, że Threadripper 3990X może całkowicie uruchomić Crysis. To nie jest tak, że działa ze szczególnie płynną liczbą klatek na sekundę, ale jest możliwe.


To prawda, że 64-rdzeniowy i 128-wątkowy procesor kosztuje około 4000 USD, więc słabszy procesor dałby mnóstwo wolnej gotówki na zakup karty graficznej, ale w przypadku dziwnego eksperymentu jest to raczej imponujące.
W końcu karty graficzne zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o milionach obliczeń wymaganych podczas grania w grę, podczas gdy procesory są generalnie przeznaczone do mniejszej liczby operacji naraz, aczkolwiek zwykle bardziej skomplikowanych.Mimo to, z 64 rdzeniami w grze, nic dziwnego, że Threadripper 3990X sobie z tym poradził. Wiadomość pojawia się zaledwie kilka dni po ogłoszeniu, że Threadripper 3990X pobił już 4 z 8 światowych rekordów CPU, które były wcześniej wymienione na HWBOT. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce w przypadku wPrime 1024m , Cinebench R15 , GPUPI dla CPU 1B , a także Geekbench 3 Multi Core, co jest imponującym osiągnięciem.


Na razie serwerowy odpowiednik 3990X, AMD EPYC 7742, utrzymuje rekord świata w teście porównawczym HWBOT x256 4K, chociaż warto zauważyć, że może to wynikać bardziej z faktu, że 2 z nich zostały wykorzystane do osiągnięcia tego celu. W światowych rekordach jest też miejsce dla Intela - Core i9 9900KF trzyma SuperPi 32M i Geekbench4 Single Core, co pokazuje, że Intel nadal ma przewagę, jeśli chodzi o pojedyncze rdzenie. Czy jednak ten procesor może samodzielnie uruchamiać Crysis? Cóż, nikt nie próbował, ale to bezpieczne założenie, że nie może. Na razie fascynujące jest zobaczyć, co może osiągnąć potężny Threadripper 3990X.