Zasilacze z pasywnym układem chłodzenia to konstrukcje, które pomimo pożądanej ciszy, charakteryzują się dość rozbudowanymi układami odprowadzania ciepła z elektroniki, nierzadko będąc jego sporym źródłem w komputerze. Jak wiadomo, temperatura ma tutaj kluczowe znaczenie, m.in. wpływając na wydajność elementów elektronicznych, stąd też jednostki takie mają moc znamionową ograniczoną do ok. 400-550 W. Zawsze w przypadku PSU tego rodzaju istnieje obawa o żywotność, a na to wpływ ma wspomniany przed chwilą czynnik, który zależy nie tyle od ilości aluminium odprowadzającego energię cieplną, co od sprawności jednostki. Czyli im wyższa sprawność zasilacza, tym mniejsza temperatura pracy, co bezpośrednio przekłada się na jego żywotność. Takim PSU jest Seasonic PRIME Titanium Fanless 600 W, którego cechuje sprawność energetyczna potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Titanium, a przewiewna, niemal całkowicie perforowana obudowa zapewnia niskie temperatury i wysoką moc wyjściową.

Seasonic poszedł jednak na całość i deklaruje moc PRIME Titanium Fanless na poziomie 600 W, co czyni go prawdopodobnie najmocniejszym pasywnym PSU do komputerów na rynku. Ale to nie wszystko, gdyż nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził, ile można z niego wycisnąć maksymalnie i musicie przyznać, że prawie 858 W (143% mocy znamionowej) robi wrażenie.
29 Seria PRIME to nie tylko jednostki z półpasywnym układem chłodzenia. W portfolio firmy znajdziemy również rodzynka z dopiskiem "Fanless", co oznacza bezwentylatorowy zasilacz, który - siłą rzeczy - jest chłodzony całkowicie pasywnie. Jak wszystkie PRIME'y, oparty został na tej samej, nieco zmodyfikowanej platformie. 29

W projekcie PCB zapewne znajdziemy kilka drobnych zmian, usprawniających oddawanie ciepła. PRIME Titanium Fanless, mimo pasywnej pracy, oferuje parametry na równie wysokim poziomie co modele PRIME Titanium posiadające wentylator wspomagający chłodzenie. Testowana jednostka, wedle zapewnień producenta, utrzymuje napięcie wyjściowe 3,3 V, 5 V oraz 12 V w bardzo małym przedziale 0,5% regulacji napięć (norma ATX dopuszcza 5 %), niskie tętnienia oraz zaszumienie napięć poniżej 20 mV, a ponadto zapewnia całkowicie pasywną pracę układu chłodzenia oraz pełną moc nawet w temperaturze 50 °C, co sprawdzę w hot boxie.

Seasonic PRIME Titanium Fanless to prawdopodobnie najmocniejszy pasywny zasilacz w standardzie ATX, który dysponuje mocą 600 W i objęty jest aż 12-letnią gwarancją, a to jest godne szacunku.
29 Przeczytaj całość na PurePC: https://www.purepc.pl/zasilacze/seasonic_prime_titanium_fanless_600_w_totalna_cisza_i_sprawnosc
Ppc Ppc