W przypadku procesorów które w ogóle nie będą podkręcane (czyli głównie takich z zablokowanym mnożnikiem) przez właściciela zwykle dołączany jest prosty cooler. Jednak nie zawsze zapewnia on wystarczająco dobrą kulturę pracy, a procesory Intela bez przylutowanego rozpraszacza ciepła cechuje spora zmienność temperatur wraz z wzrastającym i malejącym obciążeniem. Powoduje to czasowe przyspieszanie i zwalnianie wentylatora co może być denerwujące. W przypadku procesorów AMD FX zwłaszcza w słabo wentylowanych obudowach wentylator może mocno hałasować ze względu na wysokie temperatury - zwłaszcza jeśli korzystamy z "Turbo" (w przypadku AMD Core Performance Boost - C.P.B).

Postanowiliśmy wyróżnić kilka coolerów które naszym zdaniem są dobrym wyborem do procesora który nie będzie podkręcany. Kryteria przyznawania wyróżnień są następujące:
Wyróżnienie "REKOMENDACJA" otrzymują coolery które w teście z fabrycznym zegarem testowego procesora i włączoną regulacją obrotów PWM nie pracowały z większą głośnością niż 32,1 dBA (wykres z testu) i nie kosztują więcej niż 120 zł. Jeśli spełnione są kryteria wyróżnienia "REKOMENDACJA" cooler otrzymuje także wyróżnienie "KULTURA PRACY"
Dodatkowo jeśli cooler jest tańszy niż 100 zł przyznajemy wyróżnienie "OPŁACALNOŚĆ"
Wyróżnienie "JAKOŚĆ" otrzymają coolery z niklowaną podstawą oraz rurkami cieplnymi, ale cena nie może przekraczać 120 zł
Zobacz pełną treść testu pod adresem: https://ithardware.pl/testyirecenzje/wielki_test_chlodzen_cpu_2016-744-66.html