Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił plany zbudowania pierwszego na świecie w pełni opartego na kryptowalutach "Bitcoin City". Ogłoszenie planów możecie obejrzeć na poniższym filmieBitcoin City będzie wolne od podatku od dochodów, majątku i zysków kapitałowych i będzie finansowane przez Salwador emitujący obligacje o wartości 1 miliarda dolarów. Połowa z tego zostanie przeznaczona na budowę miasta, a druga połowa zostanie przeznaczona na zakup bitcoina. Podatek od wartości dodanej obejmie jednak usługi miejskie i infrastrukturę, które same w sobie kosztowałyby 300 000 w Bitcoinach, czyli około 17 miliardów dolarów. To gigantyczny hazard, zbudowany na założeniu, że Bitcoin będzie dalej zyskiwał na wartości w dłuższej perspektywie, umożliwiając krajowi spłatę nowych długów.

"Zainwestuj tutaj i zarabiaj tyle pieniędzy, ile chcesz" - powiedział Bukele podczas wydarzenia, które odbyło się w nadmorskim kurorcie. "To w pełni ekologiczne miasto, które działa i jest zasilane przez wulkan". Tym samym Bukele odnosił się do obiektu wydobywczego Bitcoin, który został otwarty w tym roku i który jest w całości zasilany energią geotermalną z pobliskiego wulkanu.

Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który w tym roku zaakceptował Bitcoin jako prawny środek płatniczy dlatego też stworzenie raju podatkowego w kryptowalutach nie powinno więc być tak wielką niespodzianką. "To sprawi, że Salwador stanie się finansowym centrum świata(...) Pierwsze kraje, które to zrobią, będą miały ogromną przewagę" - powiedział podczas wydarzenia Bukele