Konsola Nintendo PlayStation powstała w wyniku krótkiej współpracy Sony z Nintendo w 1992 roku i konstrukcyjnie przypomina Super Nitendo. Co prawda dom aukcyjny Heritage Auctions przetestował prototyp za pomocą kartridża z grą Super Famicom Mortal Kombat, ale konsola wyposażona jest również w napęd CD-ROM, który "miał odtwarzać płyty z multimediami oraz grami wideo".

Napęd CD-ROM nie działał gdy znaleziono urządzenie, ale na szczęście został naprawiony przez Benjamina Heckendorna, YouTubera znanego właśnie z prac naprawczych konsol. Sprzęt jest teraz w stanie odtwarzać muzyczne płyty CD, podobnie jak oryginalny PlayStation.
Według Forbesa ten prototyp został pierwotnie zakupiony przez Terry'ego Diebolda za 75 USD również na aukcji. W 2015 r. jego syn, Dan Diebold, odkrył go na strychu i opublikował zdjęcia konsoli na Reddit.

Zwycięską ofertę aukcji, która trwała od lutego, złożył Greg McLemore, założyciel Pets.com, który mówi, że chce stworzyć muzeum gier wideo obejmujące "800 automatów na monety i niezliczone inne mniejsze konsole". Wiosną i latem 2021 r.
planuje zorganizować wystawę pokazującą azjatycki wpływ na branżę gier wideo w której będzie obecna Nintendo PlayStation.