Obecnie w kosmosie znajduje się w sumie 14 ludzi, krążących wokół Ziemi na pokładzie trzech różnych statków kosmicznych. Według Space.com jest to nowy rekord świata, bijący poprzedni rekord o jednego dodatkowego astronautę.

Spalcerec

Obecnie na pokładzie statku kosmicznego SpaceX's Crew Dragon podróżuje czterech turystów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna gości siedmiu astronautów: trzech z NASA, dwóch rosyjskich kosmonautów, jednego z japońskiej agencji kosmicznej i jednego z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jest też chiński Tianhe, główny moduł znacznie większej planowanej stacji kosmicznej Tiangong, w której przebywa trzech kolejnych astronautów. To rzadki moment w historii lotów kosmicznych, w którym loty kosmiczne stają się bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej.

Rekord nie będzie trwał długo. Trzej chińscy astronauci mają jutro wrócić na Ziemię. Całkowicie cywilna załoga Inspiration4 również wkrótce wyruszy w podróż powrotną, aby w sobotę "wpaść" do Atlantyku. Według Space.com poprzedni rekord 13 astronautów został kilkakrotnie wyrównany. Przykładowo w 1995 roku, kiedy prom kosmiczny Endeavour gościł siedmiu pasażerów, a rosyjska stacja Mir sześciu. W 2009 roku ISS gościł 13 astronautów samodzielnie, kiedy siedmiu nowo przybyłych dołączyło do stacji po podróży na pokładzie Endeavoura. Ponieważ loty kosmiczne stają się coraz bardziej powszechne, prawdopodobnie prędzej niż później zobaczymy pobity rekord z tego tygodnia.