Pozew został złożony przez rodziców dwojga dzieci - dziewczynek w wieku 8 i 9 lat. Rodzicie, twierdzą, że ich dzieci uzależniły się od TikToka i były karmione ciągłym strumieniem pozornie nieszkodliwych filmów z wyzwaniami, które przekonały je do udziału, a następnie zmarły po bardzo niebezpieczniej próbie zaciemnienia.

Tiktok

Wyzwanie Blackout zachęca użytkowników TikTok do publikowania filmów, w których duszą się, dopóki nie stracą przytomności (sic!)

Pozew, który został złożony w Sądzie Najwyższym Kalifornii, hrabstwo Los Angeles, twierdzi, że niebezpieczny algorytm TikTok celowo i wielokrotnie wepchnął śmiertelne "Blackout Challenge" na stronę TikTok "Dla Ciebie" Lalani i Arriani co zachęcało do ich udziału w wyzwaniu, które ostatecznie odebrało im życie. W pozwie zarzuca się, że wadliwy projekt TikTok jest uzależniającym produktem, który nie jest bezpieczny dla użytkowników i nie ostrzega nieletnich i ich rodziców, że TikTok uzależnia i umieszcza szkodliwe treści na swojej stronie "Dla Ciebie", co może zagrażać ich zdrowiu.

"TikTok musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za wpychanie śmiercionośnych treści tym dwóm młodym dziewczynom" - powiedział Matthew P. Bergman, prawnik i założyciel SMVLC. "TikTok zainwestował miliardy dolarów w celowe projektowanie produktów, które rozpowszechniają niebezpieczne treści, o których wie, że są niebezpieczne i mogą spowodować śmierć użytkowników".

Ponieważ skarga dotyczy projektu aplikacji TikTok, a nie treści wideo w nim publikowanych, TikTok nie jest chroniony przez przepisy ograniczające użytkownikom możliwość pozywania lub wnoszenia innych roszczeń prawnych przeciwko firmom technologicznym za hosting filmów uznanych za niebezpieczne lub obraźliwe.