Kolejny niesamowicie szybki dysk SSD, który wykorzystuje magistralę PCI Express 4.0.

Seagate rozszerza swoją ofertę pamięci masowych o kilka produktów, które kieruje do graczy. Jeden to dysk SSD FireCuda 520 nowej generacji, a drugi to stacja dokująca do gier FireCuda.

Począwszy od dysku SSD FireCuda 520 jest on jednym z niewielu napędów, które wykorzystują magistralę PCI Express 4.0 w celu uzyskania niewiarygodnie szybkich prędkości odczytu i zapisu. W przypadku odczytów sekwencyjnych osiąga maksymalną prędkość 5000 MB / s, co jest porównywalne z obecnymi dyskami SSD PCIe 4.0. A w przypadku zapisów sekwencyjnych ma wydajność do 4400 MB / s. (Maksymalna przepustowość łącza x4 Gen4 wynosi około 8 000 MB / s, więc nadal nie zbliżamy się do granicy ich możliwości.)

Seagate oferuje dysk SSD FireCuda 520 w trzech pojemnościach: 2 TB (429,99 USD), 1 TB (249,99 USD) i 500 GB (124,99 USD). Wsparte są pięcioletnimi gwarancjami. Podczas gdy Seagate celuje bezpośrednio w graczy, prawda jest taka, że najlepszym dyskiem SSD do gier nie jest dysk PCIe 4.0, gdy bierze się pod uwagę bang-for-buck (szczególnie w przypadku gdy Black Friday jest tuż tuż). To wcale nie musi być dysk NVMe - nawet niektóre dyski SATA 6 Gb / s są odpowiednie dla komputerów do gier.

Niezależnie od tego na papierze seria FireCuda 520 jest niezwykle szybka. Aby skorzystać z tej prędkości, potrzebujesz płyty głównej obsługującej PCIe 4.0, a do tej pory tylko AMD X570 pasowały (w przestrzeni konsumenckiej). Jest to więc Ryzen trzeciej generacji, jeśli chcesz w pełni wykorzystać tego rodzaju dyski. Nadal możesz je zainstalować na płytach głównych PCIe 3.0, tylko najwyższa prędkość nie będzie dostępna.

Inną nową ofertą pamięci masowej firmy Seagate jest stacja dokująca do gier FireCuda. Zasadniczo jest to zewnętrzne urządzenie pamięci masowej z wbudowanym dyskiem twardym 4 TB i gniazdem PCIe Gen 3 dla opcjonalnej szybszej rozbudowy - można dodać dysk SSD M.2. Stacja dokująca łączy się z komputerami za pomocą Thunderbolt 3. Zawiera również dodatkowe inne porty, w tym port akcesoriów Thunderbolt 3, złącze DisplayPort 1.4, port LAN GbE, dwa gniazda 3,5 mm (wejście audio / wyjście mikrofonowe i wyjście audio ), cztery porty USB 3.1 Gen 2 i port ładujący USB 3.1 Gen 2. I oczywiście ma podświetlenie. Seagate wycenił dok na 349,99 USD i twierdzi, że będzie dostępny w tym miesiącu. Jest objęty trzyletnią gwarancją.