Po sieci krąży obecnie interesująca plotka, która ekscytuje entuzjastów sprzętu komputerowego. Phoronix donosi, że zmiany wprowadzone przez Intela w jądrze Linuksa 5.5, zwiastuje ciekawe wykorzystanie technologii Multi-GPU. Nowa sekcja kodu, która zajmuje się dyskretnym i zintegrowanym procesorem graficznym w procesorze Intel, połączyłaby ich moc, zapewniając w ten sposób dodatkową wydajność, dzieki procesorowi zintegrowanemu, który zwykle nie jest używany, gdy działa dyskretna karta graficzna.

Może to nie wydawać się wiele, ale dzięki ulepszeniom, które Intel stale wprowadza do zintegrowanej grafiki - w tym nadchodzącej architektury GPU Xe (Gen12), może to być wystarczająca przewaga, gdy Intel wprowadzi na rynek dyskretne karty graficzne oparte na Xe. Plotka głosi, że Intel Xe zaprezentuje się w połowie 2020 roku na Computex 2020.

Przyszli właściciele kart graficznych Xe uzyskają kolejne 10-20% (lub więcej lub mniej) wydajności w zadaniach przyspieszanych przez GPU (być może nie tylko gry, które są priorytetem) dzięki wykorzystaniu wszystkiego, co jest dostępne ze zintegrowanego GPU na twoim procesorze Intel.

Może to dać firmie Intel przewagę nad konkurencją, ponieważ komputer korzystający z procesora AMD oraz GPU nie współpracują podczas obliczeń graficznych i nie zapewniają w ten sposób lepszej wydajności. Z drugiej strony NVIDIA nawet nie produkuje procesorów do komputerów stacjonarnych x86, tak jak ich konkurenci Intel i AMD. Tak więc NVIDIA nie może w taki sposób wykorzystać procesora zainstalowanego w komputerze.

Świat gier z wieloma GPU za pośrednictwem SLI, a teraz NVLink, a także CrossFire przygasa od lat. Nadal jestem entuzjastą wielu procesorów graficznych, ale w grach obsługujących multi GPU to jeszcze raczkuje na tyle, że na razie mało kto narzeka.

Intel celuje w sytuacje, w której karta graficzna Intel Xe klasy średniej (powiedzmy, że odpowiednik RX 5700 / RTX 2060) ma jeszcze 5/10/15/20% lub więcej wydajności ze zintegrowanego procesora graficznego na procesorze Intel. Może to w tym przypadku pomóc pokonać RX 5700 XT, a nawet RTX 2060 SUPER / RTX 2070.

Chcielibyśmy zobaczyć wiele kart graficznych Intel Xe używanych ze 100% skalowaniem i bez mikro-jąkania ... a jeśli zauważymy ruch w kierunku PCIe 5.0, wówczas użyjemy 2, a nawet 3-4 nadchodzących kart graficznych Intel Xe.

Na razie tylko Linuks, ale jeśli Intel zgodzi się i przejdzie w kierunku wielu GPU i sprawi, że będzie działał naprawdę dobrze, może to być duża wygrana dla Intela, gdy Xe zostanie uruchomiony w 2020 roku.

Oto, co wiemy o SKU do tej pory:

DG1 HW
  • iDG1LPDEV = "Grafika Intel (R) UHD, Gen12 LP DG1" "gfx-driver-ci-master-2624"
DG2 HW
  • iDG2HP512 = "Grafika Intel (R) UHD, Gen12 HP DG2" "gfx-driver-ci-master-2624"
  • iDG2HP256 = "Grafika Intel (R) UHD, Gen12 HP DG2" "gfx-driver-ci-master-2624"
  • iDG2HP128 = "Grafika Intel (R) UHD, Gen12 HP DG2" "gfx-driver-ci-master-2624"