Jak wykazują różne badania i ankiety, najczęściej kupujemy zasilacze o mocy 500-600 W. Konkurencja w tym segmencie jest na tyle duża, że można znaleźć modele z półpasywnym systemem chłodzenia czy całkowicie odpinanymi kablami w kwocie około 400 zł. Właśnie taką perełką może okazać się zasilacz Seasonic Focus Plus Gold. Producent kontynuuje swoją ofensywę, a Focus Plus, wzorem testowanych modeli z serii PRIME, przyćmiewa konkurencję doskonałymi parametrami, jakością podzespołów elektronicznych oraz długim 10-letnim okresem gwarancyjnym. Tym razem sprawdzę wersję o mocy 550 W posiadającą certyfikat 80 PLUS Gold. Firma chce zaatakować segment wcześniej trochę zaniedbany, jednak czy zarazem nie ograniczy sprzedaży swoim klientom, chociażby XFX czy EVGA? Sprawdźmy zatem, co oferuje ten zasilacz.

Autor: Łukasz Sierant

05


Seasonic Focus Plus Gold 550 W to półpasywny zasilacz z całkowicie modularnym okablowaniem, bardzo dobrą elektroniką, długą 10-letnią gwarancją i konkurencyjną ceną. Czyżby szykowała się kolejna legenda?


Seasonic Focus Plus Gold oferuje całkowicie modularne okablowanie oraz czarne płaskie wiązki kablowe (tylko kable SATA/Molex). Wysoka sprawność potwierdzona certyfikatem 80 PLUS Gold, powinna zaowocować mniejszymi stratami w postaci wydzielanego ciepła, czego konsekwencją jest zaimplementowanie (wzorem konstrukcji PRIME) pracy wentylatora w trybie hybrydowym (półpasywnym). Oczywiście mamy dedykowany przełącznik zmiany trybu, dzięki czemu możemy sami wybrać pracę ciągłą układu chłodzenia bądź hybrydową. Można się domyślać, że kultura działania tego modelu powinna być zatem wysoka. Zasilacz występuje w kilku wariantach mocy, od 550 W do 850 W. Ponadto w ofercie firmy Seasonic znajduje się również analogiczna seria Focus Plus Platinum z wyższym certyfikatem sprawności 80 PLUS Platinum.


05

Focus Plus Gold 550 W to bardzo ciekawy produkt, bowiem "wszystkomający" zasilacz za około 400 złotych wydawał się trudny do stworzenia, tym bardziej o takiej jakości oraz objęty 10-letnią gwarancją. W tym przedziale cenowym można jednak znaleźć kilka ciekawych konstrukcji o podobnej mocy, przykładem jest chociażby Corsair RM550X, którego wyrwiemy w zbliżonej cenie. Pomijam tutaj EVGA SuperNOVA G3 550 W ponieważ posiada tylko 36 miesięczny okres gwarancyjny. W czym natomiast Focus Plus Gold 550 W ma być lepszy od RM500X? No cóż... myślę że kompleksowe testy dadzą klarowną odpowiedź. Generalnie moc znamionowa na poziomie 550 W jest w zupełności wystarczająca do zasilenia najnowszych procesorów Intel Core i5-8600K, Core i7-8700K oraz AMD Ryzen, w tandemie z jednym wydajnym układem graficznym. Mając dodatkowy zapas bez obaw możemy myśleć także o wysokim stabilnym podkręcaniu. Regulacja napięć ma nie przekraczać 3%, a pełna moc będzie osiągalna nawet w temperaturze 50 st. C, co oczywiście sprawdzę w testach dzięki hot boxowi.

Zapraszamy do lektury recenzji na łamach PurePC
Sprawdź cenę na Zasilacz Seasonic FOCUS Plus Gold 550 (SSR-550FX) 80Plus Gold 550W.