Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że zamknięto jedną z kopalni kryptowalut w mieście Winnica. Wszystko przez to, że sprawcy potajemnie podłączyli się do miejskiej sieci energetycznej, aby móc bez ponoszenia kosztów wydobywać kryptowalutę. Co najciekawsze, górnicy zostali złapani z szokującą liczbą konsol Playstation 4.

Ukraińskie władze podobno skonfiskowały 5000 sztuk sprzętu, w tym ponad 500 kart graficznych, 50 procesorów i 3800 konsol PlayStation 4, których obecnie brakuje nawet w Stanach Zjednoczonych. Fakt, że skonfiskowano na miejscu procesory i karty graficzne, to nic dziwnego jeżeli mówimy o farmie wydobywania kryptowalut. Zaskoczeniem jest tutaj jednak tak wielka ilość konsol PS4. Na opublikowanych zdjęciach widać niekończącą się listę stojaków z PS4. Chociaż widzieliśmy już zdjęcia rzekomych konfiguracji kopania na PS4, nigdy nie było żadnych konkretnych dowodów na to, że można faktycznie kopać kryptowalutę na konsoli do gier. Wygląda na to, że ukraińscy górnicy prawdopodobnie znaleźli sposób na kopanie przy użyciu PS4.

Krypto

PS4 zapewnia przepustowość do 176 GB/s, a wariant Pro 217,6 GB/s. Dla porównania RX 580, ma przepustowość pamięci na poziomie 256 GB/s. Nawet jeśli można kopać za pomocą konsoli do gier, korzystanie z dedykowanych kart graficznych będzie nadal bardziej wydajne. Z drugiej strony, ukraińscy górnicy zamontowali fałszywe liczniki energii elektrycznej i kradli prąd, więc cały interes prowadzony przez ukraińskich kopaczy i tak zapewne był opłacalny.