Wybierając powerbanka, należy wziąć pod uwagę nie tylko znajomość marki i wysokie standardy bezpieczeństwa, ale także współczynnik konwersji energii. Czym jest współczynnik konwersji energii? Współczynnik konwersji energii to po prostu moc wyjściowa wewnętrznych ogniw baterii przy napięciu znamionowym. Wyższy współczynnik konwersji energii oznacza lepszą wydajność.

Na przykład, w przypadku ładowania 100 punktów energii elektrycznej i oddawania 80 punktów energii elektrycznej sprawność konwersji energii wynosi 80%. Sprawność konwersji energii różnych typów baterii może się jednak wahać od 40% do 60% w przypadku baterii ołowiowych i wynosić około 70% w przypadku baterii wodorkowo-niklowych. Dlaczego sprawność w przypadku tych baterii nie wynosi 100%? Jest to związane ze skomplikowanym procesem konwersji energii elektrycznej na energię chemiczną, a następnie z energii chemicznej z powrotem na elektryczną, napięciem i natężeniem ładowania i rozładowywania, jakością układu obwodu oraz właściwościami samorozładowywania się baterii. Niezależnie od wszystkiego, straty energii w wyniku jej rozproszenia są zjawiskiem nieuniknionym. Moc wyjściowa jest znacznie mniejsza od mocy wejściowej, dlatego też uzyskanie 100% sprawności nie jest możliwe.

Article 10 P01 Pl

Podczas rzeczywistego użytkowania dochodzi do następujących typów strat energii wyjściowej:

  • Straty w wyniku konwersji przez obwód: W procesie ładowania baterii telefonu komórkowego przez obwód wspomagający obwód ten będzie generował ciepło. Zgodnie z prawem zachowania energii ciepło jest stratą energii
  • Straty mocy operacyjnej: W czasie ładowania powerbank potrzebuje także energii do obsługi innych elementów, takich jak wskaźnik LED i obliczenia pozostałej energii itp.
  • Straty linii przesyłu energii: Każdy przewodnik ma opór, a właściwością oporą jest konwersja energii elektrycznej na energię cieplną w celu jej odprowadzenia, dlatego też straty energii podczas ładowania będą także związane z linią przesyłu energii.
  • Straty napięcia: Gdy telefon komórkowy lub urządzenie cyfrowe otrzyma energię przez port USB, obwód obniżający napięcie doprowadzi do jego zmniejszenia z wartości 5 V do 3,7 V. Proces obniżania napięcia powoduje straty energii.
  • Zatem jakość ogniwa, układ obwodu oraz jakość komponentów elektronicznych - wszystko to ma wpływ na różnice między współczynnikami konwersji energii. Niski współczynnik konwersji energii powerbanka oznacza, że po pełnym naładowaniu telefonu komórkowego będzie on całkowicie naładowany.
Bez Tytulu 990x990 Px 1200x990 Px 2