Dataminerzy w dość krótkim czasie przeszukali pliki Half-Life: Alyx, a ValveNewsNetwork pokazuje ukryty "tryb programisty" gry na swoim Twitchu, który obejmuje klawiaturę i mysz, dzięki czemu możesz spacerować po świecie gry w trybie płaskoekranowym. Istnieją jednak znaczące problemy, w tym niezdolność do skakania, brak sprintu i fakt, że nie widzisz rąk ani modelu broni, mimo że możesz z niej strzelać.

Oczywiście Valve nigdy nie planował, aby była to gra na klawiaturze i myszce, co wyjaśnia jego bardzo ograniczoną funkcjonalność w trybie programisty. Jednak, jak przewiduje Robin Walker, to tylko kwestia czasu, zanim moderzy wymyślą sposób na uruchomienie gry bez headsetu, wysiłek, który powinien dodatkowo pokazać, dlaczego Alyx jest grą wyłącznie VR:

"Jestem pewien, że tak się w końcu stanie, kiedy ludzie otrzymają tę wymyśloną wersję i stracą wiele rzeczy oraz dostępnych opcji, które otrzymamy jedynie po przejściu na VR, wtedy zrozumieją bardzo wyraźnie dlaczego dokonaliśmy takiego wyboru".