Poważnym testem rzeczywistości dla turystyki kosmicznej mogą być potencjalni chętni na takie loty. Najbardziej ugruntowany gracz "Space Adventures" twierdzi, że musiał odwołać nadchodzący start ze SpaceX, ponieważ nie mógł znaleźć żadnych opłacalnych i wystarczająco bogatych pasażerów na podróż.

Spacetravel

"Misja została skierowana do dużej liczby naszych potencjalnych klientów, ale ostatecznie mieszanka ceny, czasu i doświadczenia nie była odpowiednia w tym konkretnym czasie i nasza umowa ze SpaceX wygasła" - powiedział dla SpaceNews rzecznik firmy Stacey Tearne . "Mamy nadzieję, że ponownie przyjrzymy się tej ofercie w przyszłości".

Jest to główna zmiana narracyjna po misji Inspiration4, podczas której czterech astronautów amatorów zostało wysłanych w kapsule SpaceX Crew Dragon na trzydniową przejażdżkę po orbicie Ziemi w zeszłym miesiącu. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę całego świata jako dowód koncepcji przyszłych przedsięwzięć związanych z turystyką kosmiczną. Cena takiej podróży szacowana na około 200 milionów dolarów mogła pokazać, że docelowa grupa chętnych osób na takie wycieczki może być znacznie zawężona.

Pomimo tego Space Adventures wciąż ma w planach loty z kosmiczną turystyką. Space Adventures planuje wystrzelić japońskiego miliardera Yusaku Maezawę na Międzynarodową Stację Kosmiczną w grudniu - choć w rosyjskiej kapsule Sojuz zamiast w kapsule od SpaceX. Firma Axiom Space planuje wystrzelić czteroosobową załogę, w tym byłego astronautę NASA i bogatego przedsiębiorcę, na Międzynarodową Stację Kosmiczną na początku 2022 roku.