Technologia dubbingu AI została opracowana przez Flawless, brytyjską firmę współzałożoną przez reżysera Scotta Manna, który twierdzi, że znudził mu się widok słabego zagranicznego dubbingu w swoich filmach. Ten londyński startup Flawless AI nawiązał współpracę z naukowcami z Instytutu Informatyki im. Maxa Plancka w Niemczech, aby skomercjalizować technologię, która może cyfrowo rejestrować występy aktorów z filmów 2D i przekształcać je w komputerowy model 3D. Sztuczna inteligencja sprawia, że startup może wygenerować zmodyfikowane wersje oryginalnego występu, które zmieniają głos i wyraz twarzy aktora, aby pasowały do zupełnie innego języka. Flawless AI wykracza poza zwykłe przerabianie dźwięku, zmieniając ruchy ust aktora i mimikę, aby pasowały do nowego dubbingu językowego. Jest to prawdopodobnie jedna z pierwszych prób komercjalizacji takiej technologiiPo obejrzeniu zagranicznej wersji swojego najnowszego filmu Heist, w którym występuje De Niro, Scott Mann mówi, że był zbulwersowany tym, jak dubbing zrujnował starannie przygotowane sceny.

Pamiętam, że po prostu byłem zdruzgotany
Cyfrowe modyfikowanie ruchów ust danej osoby w celu dopasowania do zupełnie innych słów to coś, co można również zobaczyć w filmach wspomaganych sztuczną inteligencją. Technologia Flawless AI zapewnia jednak zdecydowanie bardziej realistyczne i naturalne modyfikacje niż typowe wideo typu deepfake. Jest to dość ważne i kluczowe jeżeli weźmiemy pod uwagę, że wyniki końcowe mogą być wyświetlane na standardowym ekranie kinowym lub nawet w gigantycznym formacie IMAX. Flawless AI do dubbingu językowego ma już duże znaczenie dla hollywoodzkich studiów filmowych - nie wspominając o platformach streamingowych, takich jak Netflix i Disney Plus - które chcą udostępniać więcej filmów i programów telewizyjnych dla jak największej widowni.

Firma Flawless AI podpisała już co najmniej jedną umowę z nieujawnionym klientem i rozmawia ze "wszystkimi głównymi streamerami i większością największych studiów" o możliwych umowach