Założyciel Thodex, dużej tureckiej giełdy kryptowalut, który w zeszłym roku uciekł z kraju z 2 miliardami dolarów, został aresztowany i czeka go teraz około 40 564 lat więzienia. Faruk Fatih Ozer, założyciel tureckiej giełdy kryptowalut Thodex jest prawdopodobnie największym oszustem na rynku krypowalut.

Bitcoinup

Założyciele Thodex, podobno uciekli z kraju w kwietniu 2021 r. z około 2 miliardami dolarów, które należały do około 400 000 klientów. Thodex był częścią boomu kryptowalutowego, który przyciągnął Turków chcących chronić swoje oszczędności przed szalejącą inflacją i niestabilną walutą.

W oświadczeniu z nieznanego miejsca w kwietniu 2021 r. Ozer obiecał spłacić długi inwestorom i wrócić do Turcji, aby w późniejszym czasie stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

Faruk Fatih Ozer został niedawno aresztowany w Albanii po tym, jak Interpol wydał odpowiedni nakaz. Tożsamość Ozera została potwierdzona wynikami biometrycznymi. Niektórzy pracownicy Thodex zostali zatrzymani już w kwietniu 2021 roku. Obława na Ozera trwała ponad rok.

Akt oskarżenia wobec Thodex z siedzibą w Stambule ma na celu skazanie do 40 564 lat więzienia, każdego z 21 oskarżonych, poinformowała agencja Demiroren News Agency.