Intel jest gotowy do wprowadzenia nowej generacji architektury graficznej, o nazwie kodowej Xe, z procesorami Tiger Lake. Jednak niedawny tweet od Intela sugerował, że firma planuje szczegółowo opisać swoją grafikę nowej generacji już w przyszłym miesiącu.

Intel zaprezentuje w przyszłym miesiącu swoją grafikę Xe nowej generacji, czy też możemy spodziewać się pierwszego spojrzenia na jego oddzielne karty graficzne?
Intel Xe będzie najnowszą architekturą graficzną niebieskiego zespołu, która będzie bezpośrednio konkurować z AMD i NVIDIA we wszystkich segmentach. Intel najpierw nadał priorytet swoim procesorom graficznym Xe w kierunku platformy mobilnej, a pierwszymi produktami, które będą z nich korzystać, będą procesory Tiger Lake (Integrated Iris Xe Graphics) i dyskretne układy mobilne warstwy DG1.

Zgodnie z tweetem, który był zrzutem ekranu wykonany przez Videocardz, Intel planuje ujawnić więcej szczegółów swojej grafiki Xe nowej generacji w nadchodzącym miesiącu. Tweet stwierdza, że możemy spodziewać się wiadomości za 20 dni, co sugerowałoby 14-15 sierpnia.

Hbh


Tweet został opublikowany przez konto Intel Graphics, ale mimo to mogą to być szczegóły dotyczące grafiki Xe, które są dostępne w procesorach Tiger Lake. Zwróć uwagę, że Intel również zaplanował wydarzenie na 2 września. Intel być może planuje najpierw zaprezentować swoją grafikę Xe, a następnie pierwsze produkty, które ją wykorzystają. Ale bardziej interesujące jest to, że Intel szybko usunął tweet, który sugerowałby kilka rzeczy.

Intel mógł wspomnieć o niewłaściwym terminie ujawnienia grafiki Xe w swoim początkowym tweecie, co mogło skłonić ich do jej usunięcia. Albo usunięcie tweeta mogło być celowe, ponieważ firma chce stworzyć szum dla swojej nowej generacji grafik Xe. Intel już pokazał swój notebook z grafiką Xe, działający z grą Battlefield V, więc z pewnością możemy spodziewać się pewnych liczb w oparciu o najnowsze sterowniki i optymalizacje.

Gyhgy

Procesory Tiger Lake ze zintegrowanymi mobilnymi procesorami graficznymi Xe i DG1 z dyskretnym Xe to tylko dwa produkty, prawdziwa linia zasilana Xe jest na większą skalę, zasilając dyskretne karty graficzne, stacje robocze, chmury i HPC. Jeśli Intel naprawdę chce pójść o krok do przodu z wprowadzeniem na rynek grafiki Xe, może zacząć nie tylko od zaprezentowania swoich produktów mobilnych, ale także od wyszczególnienia oferty oddzielnych kart graficznych i informacji kiedy użytkownicy mogą się ich spodziewać na rynku.

Intel z pewnością ma przed sobą silną konkurencję GPU na rynku mobilności, ale prawdziwa walka toczy się w dziedzinie dyskretnej grafiki, w której NVIDIA od lat króluje w segmencie wysokiej wydajności, a AMD nadal utrzymuje godną pochwały pozycję w segmencie budżetowym i głównym.