Czy przyszłością nośników danych może być szkło? Taka jest myśl projektu Microsoft Silica.Zilustrowany jako dowód koncepcji w ramach historii innowacji firmy Microsoft, projekt Silica wykorzystuje "ultraszybką optykę laserową i sztuczną inteligencję do przechowywania danych w szkle kwarcowym". Microsoft połączył się z Warner Bros, aby zaprezentować to z kopią Superman: The Movie z 1978 roku przechowywaną na kawałku szkła. Poza tym, że wygląda zarówno fajnie, jak z filmu science fiction, jest to również niezniszczalna forma nośników pamięci. Twarde szkło krzemionkowe przetrwało gotowanie, drapanie, szorowanie, rozmagnesowywanie, mikrofale, a także pieczenie w piekarniku, bez utraty danych.

Jest on tworzony przez kodowanie danych w szkle za pomocą lasera, który tworzy warstwy trójwymiarowych siatek w nanoskali na różnych głębokościach i kątach. Kawałek szkła o grubości 2 mm jest w stanie pomieścić około 100 warstw tych siatek, znanych również jako "woksele" - trójwymiarowy odpowiednik pikseli. Po uformowaniu spolaryzowane światło przechodzi następnie przez szybę, która jest dekodowana i odczytywana za pomocą algorytmów uczenia maszynowego.

W szczególności taka technologia może być niezwykle ważna dla firm takich jak Warner Bros, które chcą przechowywać swoje kolekcje filmów historycznych na nośniku, który może przetrwać setki lat.

Obecnie filmy w formacie cyfrowym są zazwyczaj konserwowane przez wielokrotne kopiowanie i przenoszenie plików na dyskach magnetycznych co kilka lat. Studia również wykonują kopie zapasowe swoich filmów, tworząc trzecią kopię archiwalną na filmie analogowym, która jest następnie dzielona na trzy kolorowe komponenty i przenoszona na czarno-białe negatywy filmowe, aby uniknąć blaknięcia kolorów. Jest zarówno skomplikowany, jak i drogi, a coś w rodzaju Project Silica wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Na razie Project Silica wciąż znajduje się na etapie weryfikacji koncepcji, ale jest niezwykle obiecujący. Dyrektor ds. Technologii Microsoft Azure, Mark Russinovich, jest pewny swojej przyszłości, powołując się na: "Nie twierdzę, że na wszystkie pytania udzielono pełnej odpowiedzi, ale wygląda na to, że jesteśmy teraz w fazie, w której pracujemy nad udoskonaleniem i eksperymentujemy, a raczej odpowiadamy na pytanie "czy możemy to zrobić?"

W końcu, przechowywanie staje się niezbędne dla wszystkiego, od zdjęć rodzinnych po dokumentację medyczną lub historyczne momenty filmowe, ważne jest, aby mieć bezpieczną formę przechowywania takich treści. Dyski twarde mogą się zużyć już po kilku latach z taśmą magnetyczną trwającą około pięciu do siedmiu lat. Jest to kosztowny biznes, a przechowywanie szkła może potencjalnie stać się znacznie tańszą opcją dla firm działających w skali chmury.