Ta informacja brzmi śmiesznie- ale może zadziałać. Zespół francuskich naukowców rozważa problem. Kiedy Europejska Agencja Kosmiczna wybuduje swoją księżycową wioskę, co mają jeść astronauci?

Na szczęście jest plan: hodowla ryb na księżycu przy użyciu żywych jaj wysyłanych z ziemi i wody zebranej z powierzchni księżyca, donosi Hakai Magazine. Rozważanie na temat hodowli na księżycu w niedalekiej przyszłości może wydawać się dziwaczne. Naukowcy odkryli że ryba może przetrwać podróż i da nadzieje dla astronautów że będą mogli jeść więcej apetycznych posiłków niż żywność paczkowana z Ziemi.

Wielki test

Aby przetestować ten pomysł, naukowcy z Centrum Kosmicznego Uniwersytetu Montpellier i Francuskiego Instytutu Badawczego Morza (IFREMER) wytypowali dwa gatunki ryb: labraks i kulbin, których jaja okazały się odporne na wiele warunków zewnętrznych. Co imponujące w teście w symulatorze, okazało się że w przypadku ikry labraksa wskaźnik wylęgu jaj wyniósł 76 %, a dla kulbina 95 %.
To było zupełnie szalone, środowisko było bardzo trudne dla tych jaj
powiedział Przybyla dla Hakai.

Przypomnienie życia na ziemi

Oprócz wielkich korzyści jakich mają dostać naukowcy, uważa się że hodowla ryb uprzyjemni życie w Księżycowej Wiosce, będzie służyć jako przypomnienie życia na Ziemi.
Z psychologicznego punktu widzenia lepiej mieć przypomnienie Ziemi, masz ogród, masz zbiornik z rybami
powiedział Przybyla dla Hakai.