Nie tak dawno pisaliśmy na temat dochodzenia NHTSA w sprawie wypadków samochodów Tesli w trybie Autopilota. Sprawa nabiera rozpędu. Tesla Inc., producent pojazdów elektrycznych z siedzibą w San Diego w Kalifornii, może zostać ukarana wysoką grzywną nałożoną przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Transportu Drogowego (NHTSA), jeśli firma nie prześle organowi regulacyjnemu danych dotyczących wypadków swoich swoich aut z autami służb ratowniczych.

Tesla114

Raport o grzywnie został opublikowany dzięki uprzejmości Associated Press (AP) podczas relacjonowania listu wysłanego przez NHTSA do Tesli, w którym NHTSA domaga się szczegółowych informacji na temat pojazdów firmy i systemów oprogramowania w związku z dochodzeniem prowadzonym z racji wypadków Tesli z udziałem pojazdów ratowniczych w ciągu ostatnich trzech i pół lat. NHTSA w liście poprosiła Teslę o przedstawienie szczegółów dotyczących ogromnej liczby pojazdów wyprodukowanych w ciągu ostatnich siedmiu lat. Te szczegóły obejmują modele, lata modelowe, oprogramowanie, daty produkcji, gwarancje, przebieg, oraz daty najnowszych aktualizacji sprzętu i oprogramowania. Obejmują one wszystkie pojazdy Tesli z lat 2014-2021, co według AP to około 756 000 pojazdów. Dodatkowo, dla każdego pojazdu, NHTSA zażądała również, aby Tesla dostarczyła szczegóły dotyczące wszystkich skarg klientów, procesów sądowych, arbitrażu, raportów terenowych i innych szczegółów.

Dodatkowo, i co ważniejsze, podczas gdy NHTSA wyznacza termin na 22 października 2021 aby Tesla przedstawiła dane, to nie określa żadnych kar dla firmy, jeśli nie dotrzyma tego terminu. Tesla jest zobowiązana do poinformowania NHTSA z wyprzedzeniem, jeśli nie będzie w stanie dotrzymać terminu i nadal ma przesłać wszystkie dane, jakie będzie mogła na daną chwilę wysłać. Jednak w swoim opisie raportu AP informuje, że: "Tesla musi odpowiedzieć do 22 października lub poprosić o przedłużenie. Agencja twierdzi, że może ukarać Teslę grzywną w wysokości ponad 114 milionów dolarów, jeśli się do tego nie zastosuje"

Na domiar złego, w Orlando na Florydzie w zeszły weekend kolejna pojazd Tesli zderzył się z pojazdem służb ratowniczych. Tesla zderzyła się z pojazdem policjanta stanowego z włączonymi światłami awaryjnymi, podczas gdy oficer pomagał innemu użytkownikowi na drodze.