Karty graficzne do gier GeForce RTX 30 z serii Ampere firmy NVIDIA oferują istotną aktualizację projektu w stosunku do tradycyjnych kart graficznych, jeśli pogłoski są prawdziwe. Najnowsze słuchy pochodzą od chińskiego gniazdka technologicznego FCPOWERUP, które są dobrze znane ze swoich raportów na temat zasilaczy i oświadczyły, że NVIDIA zamierza wykorzystać zupełnie nowy interfejs zasilania w swojej ofercie gier nowej generacji.

NVIDIA GeForce RTX seria 30 (karty graficzne do gier Ampere), aby wykorzystać nowy interfejs zasilania, ogromną aktualizację referencji w stosunku do istniejącej generacji
Plotka głosi, że już słyszeliśmy o danych dotyczących zużycia energii w ofercie nowej generacji, które mają przekroczyć 300 W. Według źródła NVIDIA wyposaży swoje referencyjne karty graficzne z serii GeForce RTX 30 w nowy interfejs zasilania o 12-pinowej konstrukcji. Widzieliśmy już chłodnicę i radiator, który jest ogromną aktualizacją w stosunku do tradycyjnego projektu referencyjnego, który NVIDIA oferował przez lata. Nawet referencyjny projekt Turinga poszedł nietradycyjną ścieżką, oferując dwuosiowy wentylator, ale Ampere może zaoferować jeszcze odważniejszy i bardziej szalony projekt.

Dostarczono schemat 12-stykowego złącza 12 V i od pierwszego spojrzenia wygląda jak tradycyjne 2 x 6-stykowe złącza połączone ze sobą. Złącze wygląda podobnie do serii złącz zasilających Molex Micro-Fit o szerokości 19 mm i rozstawie 3 mm. Jest to ta sama szerokość, co dwa 6-stykowe złącza zasilania, które oferują obecne zasilacze, ale oferuje prąd o wydajności 8,5 A w porównaniu do 6 A złączy mini-Fit 5556. Przy idealnym współczynniku wydajności mini-dopasowanie zapewni 600 W mocy, ale nie zawsze tak jest, a faktyczna moc dostarczana do GPU wynosi około 400 W przy 6 Amperach. Podstawową wąską szyjką w przypadku tradycyjnych złączy są specyfikacje 20AWG dla pinów.

Jgjy

Źródło informuje również, że obok głównego 12-stykowego złącza znajduje się dodatkowy 4-pinowy interfejs, którego cel jest obecnie nieznany. Źródło wspomina, że nowy interfejs zasilania byłby wykorzystywany przez kartę graficzną GeForce RTX 30 Ampere Gaming oznaczoną numerem płyty PG142. Nie możemy powiedzieć z całą pewnością, który konkretny procesor graficzny wykorzysta tę płytę, ale sądząc po wymaganiach dotyczących zasilania, możliwe, że mogą to być wysokiej klasy karty do gier z zasilaniem GPU GA102 / GA104, które zawierają RTX 3080 Ti / RTX 3090, RTX 3080 , RTX 3070 Ti / RTX 3070.

Ta konstrukcja może być również specyficzna dla referencyjnych modeli NVIDIA "Founders Edition", podczas gdy AIB nadal będą dostarczać swoje niestandardowe projekty z tradycyjnymi złączami zasilania mini-fit. Wygląda na to, że użytkownicy z dobrymi zasilaczami mogą nadal podłączać dwa 6-stykowe złącza zasilania, biorąc pod uwagę wysoką wydajność wymaganą do utrzymania karty graficznej dla entuzjastów. Ale z drugiej strony, każdy, kto ma kartę graficzną o wartości 500 USD , już bawi się zasilaczem całkiem przyzwoitej jakości.

Wygląda więc na to, że dodanie tego nowego 12-stykowego złącza zasilania nie będzie wymagało żadnych dużych zmian i rzeczywiście będziesz mógł obsługiwać karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 30 Ampere bez martwienia się o zakup nowego zasilacza, który spadnie w standardzie nowej karty graficznej.