Dwie niemieckie publikacje potwierdziły, że przy użyciu specjalnego sterownika 470.05, ograniczenie wydobycia Ethereum prawdopodobnie nie działa, choć NVIDIA twierdziła, że nie można go zhakować.

Firma NVIDIA ogłosiła, że ich nowa karta graficzna RTX 3060 klasy średniej będzie miała wbudowane oprogramowanie do kopania kryptowalut, które automatycznie obniży współczynnik hash wydobycia o 50%. Firma NVIDIA potwierdziła, że ta technologia działa nie tylko na poziomie oprogramowania, ale także na poziomie sprzętowym.

Po raportach PC Watch, zarówno HardwareLuxx, jak i ComputerBase potwierdzają, że przy użyciu sterownika GeForce 470.05 ograniczenie szybkości wydobycia Ethereum nie działa. Wcześniej twierdzono, że za pomocą specjalnego BIOS-u i sterownika można łatwo usunąć ograniczenie. Jak się okazuje, blokadę wydobycia można już usunąć, wymieniając sam sterownik, bez konieczności flashowania nowego oprogramowania. Sterownik jest dostępny za pośrednictwem programu BETA i nie jest dostępny publicznie.

Jak się potem okazuje, że sterownik usuwa ograniczenie tylko dla karty podstawowej w systemach multi-GPU. Oznacza to, że jeśli w systemie zainstalowanych jest wiele RTX 3060, sterownik będzie odblokowywał szybkość wydobycia tylko dla jednej karty.

ComputerBase może potwierdzić, że tylko sterownik beta GeForce 470.05 dystrybuowany przez Nvidię do programistów i za pośrednictwem programu Windows Insider zapewnia, że wydajność GeForce RTX 3060 w algorytmie Ethereum już nie spada. Aktualizacja systemu BIOS nie jest konieczna.
Computerbase

HardwareLuxx potwierdza:

Metoda sterownika została również zweryfikowana przez Andreasa Schillinga z HardwareLuxx. Aktualizacja BIOS-u nie wydaje się być konieczna, w rzeczywistości karta graficzna EVGA RTX 3060 radzi sobie lepiej w kopaniu bez "specjalnego" BIOS-u. Wydaje się, że sam sterownik 470.05 załatwia sprawę: Hardwareluxx
Jak widzimy powyżej, sterownik działa tylko dla jednego GPU, co może być dobrą wiadomością dla zwykłych kopaczy kryptowalut, ale niekoniecznie dla dużych kopalni. Nie jest jasne, czy istnieją inne sztuczki, które pozwoliłyby systemom multi-GPU zaoferować pełny potencjał wydobywczy na RTX 3060. Jasne jest, że technologia przeciw wydobywaniu nie przetrwała nawet miesiąca. Prawdopodobnie zajęłoby to więcej czasu, gdyby nie (nie) celowe wydanie sterownika NVIDII.