Franka Azor, główny architekt rozwiązań gamingowych i marketingu AMD, udostępnił na Twitterze listę procesorów graficznych AMD z serii RX 6000 w porównaniu z kartami Nvidia z serii RTX 3000. Lista ta przedstawia porównanie opłacalności zakupu kart graficznych, oczywiście przedstawiając przy tym produkty AMD w znacznie lepszym świetle.

Zzliqtgexdchasxbmpgeeu

Według AMD, najszybsza karta RDNA2 czyli RX 6950XT oferuje o około 80% lepszą wydajność w przeliczeniu na dolara w porównaniu do RTX 3090, a także o wiele lepszą wydajność w przeliczeniu na pobór prądu. Idąc dalej, AMD RX 6400 zapewnia aż 89% wyższą liczbę klatek na sekundę w przeliczeniu na wydanego dolara i aż 129% wyższą wydajność w przeliczeniu na ilość pobieranego prądu.

Jest jedno ale. Ceny AMD są oparte na cenach katalogowych na jednym rynku i na jednym sprzedawcy - Newegg. Oznacza to, że twierdzenia AMD, choć może i trafne w stosunku do kart w zestawieniu, nie da się łatwo przenieść pomiędzy różnymi rynkami lub dostawcami i prawdopodobnie firma wybrała sprzedawcę, który zaoferował najlepszą cenę dla kart. Co ciekawe, najlepiej sprzedające się procesory graficzne na Newegg zostały ostatnio zdominowane przez NVIDIA i może właśnie to skłoniło AMD do podjęcia takich działań marketingowych.