Gdyby zapytano mnie w zeszłym roku, czy pamięci DDR4 mają szansę osiągnąć prędkość dobijającą prawie do 7 GHz, zanim DDR5 wyjdą na rynek, powiedziałbym, że prawdopodobnie nie. W tamtym czasie overclockerzy i twórcy pamięci starali się osiągnąć 6GHz. G.Skill wygrał ten wyścig we wrześniu, a teraz osiem miesięcy później ma nowy rekord częstotliwości pamięci na DDR4-6666. Byłbym zaskoczony, gdyby nie osiągnęli 7 GHz do końca roku.

Rekordową częstotliwość RAM osiągnięto na płycie głównej Asus Z490 ROG Maximus XII Apex w połączeniu z procesorem Intel Core i9 10900K

G.Skill oświadczył w komunikacie prasowym, że ściśle współpracował z zespołem Asus ROG nad ustanowieniem rekordu uznanego przez HWBot. Ogłoszenie pojawiło się dzień po tym, jak G.SKILL ujawnił, że przygotowuje także kilka nowych szybkich zestawów pamięci - do DDR4-5000 - dla płyt głównych Z490. Będzie można je nabyć bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy na temat przetaktowywania.

Mam wątpliwości, że zobaczymy oferowany zestaw pamięci DDR4-6666 w sprzedaży detalicznej, ponieważ osiągnięcie tak imponującej prędkości wymagało użycia ciekłego azotu by ochłodzić moduły. Jedynym innym zestawem DDR4-5000 na rynku jest zestaw 16 GB firmy Corsair, którego cena wynosi około tysiąca dolarów. Ceny zestawu pamięci DDR4-6666, jeśli kiedykolwiek istniałby, byłyby jeszcze bardziej szalone.

Miło jest widzieć, że G.Skill jest zaangażowany w scenę overclockingu, nawet jeśli tego rodzaju rekordy nie są dziś możliwe do codziennego użytku. Tymczasem masowa produkcja pamięci RAM DDR5 rozpocznie się prawdopodobnie w 2021 r .