Francja, Włochy i Niemcy wspólnie przygotowują środki, aby zablokować nową kryptowalutę Libra na Facebooku przed użyciem w Europie, ogłosił w piątek francuski minister gospodarki Bruno Le Maire. "Libra nie jest mile widziana na europejskiej ziemi", powiedział Le Maire reporterom na marginesie corocznych spotkań Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Podejmiemy kroki z Włochami i Niemcami, ponieważ zagrożona jest nasza suwerenność".

Le Maire przedstawił kilka szczegółów, mimo że Libra ma wejść do obiegu w przyszłym roku.

"Ważne jest przesłanie polityczne" - powiedział.

Zauważył, że Libra ma być wspierana przez koszyk walut i aktywów, co jest głównym punktem spornym.

"Wszystko, co Facebook musiałby zrobić, to zdecydować się na użycie większej lub mniejszej liczby dolarów lub euro, aby wpłynąć na kurs wymiany euro i dolara, a tym samym mieć bezpośredni wpływ na handel, przemysł i narody, które używają dolara lub euro jako ich podstawową walutą - powiedział.

Dodał, że może to zaszkodzić polityce pieniężnej i wpłynąć na wydajność rządów.

"Czy chcemy oddać politykę pieniężną w ręce prywatnej firmy takiej jak Facebook? Moja odpowiedź jest oczywiście przecząca" - powiedział.

Mimo to Le Maire powiedział, że nie sprzeciwia się stworzeniu cyfrowej waluty, którą Francja mogłaby rozwijać "w ramach europejskich".

Założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, przebywał w Waszyngtonie, podczas gdy ministrowie G7 przygotowywali się do opublikowania raportu o planie sieci społecznościowej dotyczącej wydania waluty cyfrowej

"Właściwa odpowiedź nie jest prywatną cyfrową walutą kontrolowaną przez jedną z największych międzynarodowych korporacji na świecie" - powiedział, odnosząc się do ponad dwóch miliardów użytkowników Facebooka.

W ramach spotkania grupy G7, mającego miejsce we czwartek w Waszyngtonie, ogłoszono, że ramy prawne są niezbywalnym warunkiem dla kryptowalut typu "Stablecoin", które są wspierane przez inne aktywa rezerwowe.

Dopóki ryzyko prawne, regulacyjne i nadzorcze nie zostanie rozwiązane w sposób satysfakcjonujący, G7 nie pozwoli na wprowadzenie monet Stablecoins do obiegu, powiedziała francuska prezydencja G7 w swoim oświadczeniu.