Tajny samolot kosmiczny US Boeing X-37B wylądował na Florydzie wczesną niedzielą po 780 dniach spędzonych na orbicie wokół Ziemi. Wciąż nie mamy pojęcia, co on robił, kiedy tam był i raczej się tego nie dowiemy.

Misja X-37B Orbital Test Vehicle-5 (OTV-5) była piątym bezzałogowym lotem orbitalnym, bijąc przy okazji rekord czas trwania poprzedniej misji, która zakończyła się w maju 2017 roku po 718 dniach spędzonych na orbicie. Najnowsza misja rozpoczęła podczas startu z wykorzystaniem rakiety SpaceX Falcon 9, który odbył się 7 września 2017 roku.

"X-37B nadal pokazuje, jak ważny jest samolot kosmiczny wielokrotnego użytku" - powiedziała sekretarz lotnictwa USA Barbara Barrett w oświadczeniu opublikowanym w Internecie. "Każda kolejna misja rozwija potencjał kosmiczny naszego narodu".

Jakie są te możliwości? Nie znamy szczegółów. Ale według Sił Powietrznych X-37B ma wyjątkową zdolność do "testowania nowych systemów w kosmosie i powracania z nimi na Ziemię", a misja "pomyślnie zakończyła" wszystkie swoje cele.

Przywódcy wojskowi, z których wielu było sceptycznie nastawionych do potrzeby zupełnie nowej gałęzi sił zbrojnych, wydają się być podekscytowani siłami kosmicznymi i sposobem, w jaki X-37B może spełniać w nich swoją rolę. Przynajmniej taka jest treść lektury komunikatu prasowego Sił Powietrznych.

"Bezpieczny powrót tego statku kosmicznego, po pobiciu własnego rekordu wytrzymałości, jest wynikiem innowacyjnego partnerstwa między rządem a przemysłem", powiedział szef sztabu sił powietrznych gen. David L. Goldfein w komunikacie prasowym. "Niebo nie jest już limitem dla Sił Powietrznych i, jeśli Kongres wyrazi zgodę, Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych".

Ostatnia misja wystartowała z przylądka Canaveral Air Force Station na Florydzie i wylądowała w NASA Kennedy Space Center Shuttle Landing Facility 27 października 2019 roku o godzinie 3:51. Podczas poprzedniej misji, udostępniono film z lądowania. Jednak tym razem tak się nie stało, być może dlatego, że lądowanie odbyło się w godzinach przedświtu.

"Ten program wciąż przesuwa granice zastosowania pojazdu kosmicznego wielokrotnego użytku. Po udanym lądowaniu dziś X-37B zakończył swój najdłuższy jak dotąd lot i pomyślnie zrealizował wszystkie cele misji "- powiedział Randy Walden, dyrektor Air Force Rapid Capabilities Office.

"Podczas tej misji z powodzeniem odbywały się między innymi eksperymenty z Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych, a także transport dla małych satelitów".

Air Force potwierdza, plany szóstej misją X-37B z CCAFS w 2020 roku. Możesz też postawić dobre pieniądze, że i o niej nie będziemy wiedzieć zbyt wiele.