Ghfmknbm

Plastik to zarówno niesamowita, nowoczesna wygoda, jak i koszmar dla środowiska. Większość tworzyw sztucznych jest bardzo trwała i wytrzymuje bardzo, bardzo długo, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach środowiskowych, co czyni je najgorszym materiałem do unoszenia się po oceanie lub zmywania na dziewiczych plażach.

Co gorsza, w miarę rozpadu plastiku stają się coraz mniejsze, a mikroplastiki można znaleźć na całej Ziemi w zaskakujących ilościach. Te maleńkie kawałki plastiku mogą spowodować poważne szkody dla dzikiej przyrody, a nowe wysiłki badawcze mają na celu odkrycie, ile plastiku już przeniknęło do przeciętnego ludzkiego ciała.

Mikroplastiki są niewiarygodnie małe - jak sugeruje nazwa - a kiedy je konsumują zwierzęta, takie jak ryby, materiał może osadzać się w ich organach. Ryby te są zjadane przez większe ryby, a ostatecznie plastik przesuwa się w górę łańcucha pokarmowego i trafia na talerz.

Naukowcy, którzy zaprezentowali swoją pracę na spotkaniu American Chemical Society w tym tygodniu, opracowali technikę, która pozwala im wykrywać tworzywa sztuczne w organach ludzkich. Przeprowadzono stosunkowo niewielki test obejmujący około 50 próbek narządów ludzkich, wykorzystując nerki, wątrobę, płuca i inne tkanki ludzkie.

Wyniki były niesamowicie niepokojące. Naukowcy odkryli mikroplastik w każdej testowanej próbce. To straszna wiadomość, ale niezupełnie nieoczekiwana, ponieważ naukowcy od lat ostrzegają przed prawdopodobieństwem wtargnięcia mikroplastików do naszych ciał. Opracowanie niezawodnego sposobu wykrywania tych tworzyw sztucznych w ludzkiej tkance zajęło trochę czasu, ale odkrycia, choć szokujące dla reszty z nas, nie były zaskoczeniem dla naukowców.

"Nigdy nie chcemy panikować, ale jest to niepokojące, że te nieulegające biodegradacji materiały, które są obecne wszędzie i mogą przedostawać się i gromadzić w ludzkich tkankach, a my nie znamy możliwych skutków zdrowotnych", Varun Kelkar, jeden z naukowców zaangażowani w prace, powiedział. "Gdy już uzyskamy lepszy obraz tego, co znajduje się w tkankach, możemy przeprowadzić badania epidemiologiczne, aby ocenić skutki zdrowotne dla ludzi. W ten sposób możemy zacząć rozumieć potencjalne zagrożenia dla zdrowia, jeśli takie istnieją ".

Idąc dalej, naukowcy mają nadzieję porównać poziomy mikroplastików w tkankach dawców z informacjami o ich życiu, które są zwykle zbierane wraz z samą tkanką. Naukowcy mają nadzieję nakreślić pewne powiązania między pewnymi czynnościami, jedzeniem, a nawet pracą, a występowaniem mikroplastików w tkankach każdej osoby.