AMD już niedługo rozpocznie swą ofensywę w segmencie nośników SSD. Póki co, wprowadzone zostaną trzy dyski z serii Radeon R7, które różnić się będą głównie pojemnością. Do wyboru będą modele 120, 240 i 480 gigabajtowe. Za sprawą chińskiego portalu EXPreview dostaliśmy kilka wstępnych informacji na temat nośników.

Po co AMD dyski SSD?

Amerykańska korporacja obecnie sprzedaje procesory, karty graficzne, układu APU czy pamięci RAM. Wydaje się wielce prawdopodobne, że AMD chciałoby oferować gotowe zestawy komputerowe złożone całkowicie z ich części. Standardowe dyski twarde ze względu na swoje ograniczenia raczej nie pasują do koncepcji tworzenia zestawów dla graczy, dlatego dodanie SSD do portfolio jest sensowne. AMD zaoferuje nośniki od 120 do 480 GB. Firma zauważa, że tworzenie dysków mniejszych niż 120 GB mija się z celem, a wiecznie zapełniony SSD jest mniej wydajny i bardziej narażony na szybsze zużycie komórek pamięci NAND. AMD dyskami Radeon wyraźnie celuje w użytkowników profesjonalnych, dlatego koncepcja tworzenia gotowych zestawów komputerowych opartych na częściach tego producenta jest bardzo prawdopodobna.

Bardziej szczegółowo...

Dyski SSD Radeon R7 korzystają z komórek pamięci MLC (multi-level cell) Toshiby, które wyprodukowane zostały w 19-nanometrowym procesie technologicznym. Interfejs to oczywiście SATA III 6.0 Gbps. Wbudowany kontroler to Barefoot 3 M00, który znajduje się m.in. w najnowszych SSD firmy OCZ Vector. Radeony obsługują 256-bitowe szyfrowanie AES, funkcję SMART, natomiast przewidywany czas ciągłej pracy to 4 lata (przy założeniu, że "mielić" będzie ok. 30 GB danych dziennie). Alternatywnie podano, że przykładowy dysk jest w stanie zapisać do 42,7 terabajtów danych. Zużycie energii elektrycznej to zaledwie 2.7 W. Radeony R7 wykonane zostały w formacie 2,5-cala, a ich grubość to zaledwie 7 milimetrów. Niestety nie podano jakie będą orientacyjne ceny. Wiadomo tylko tyle, że mają stanowić konkurencję dla takich dysków, jak: OCZ Vertex, Samsung 840 EVO, Crucial M500, Sandisk Extreme Pro and Kingston HyperX.