Abonenci operatora kablowego Telkab w Tczewie jako pierwsi w Polsce zyskali dostęp do jednego z pierwszych kanałów 4K na świecie - kanału FunBox 4K/UHD dystrybuowanego w Polsce przez Kino Polska TV.

Telkab jako pierwszy operator kablowy w Polsce rozpoczął testy rozprowadzania kanału 4K w swojej sieci. Abonenci zyskali dostęp do testowego przekazu kanału FunBox 4K/UHD, który emituje w ramówce seriale dokumentalne, programy sportowe i muzyczne oraz filmy. W ofercie Telkabu kanał znajduje się na pozycji 888 na częstotliwości 474 MHz. Aby móc oglądać wspomniany program abonenci muszą posiadać telewizor 4K wyposażony w dekoder DVB-C wspierający kodowanie HEVC.

Emisja testowa kanału w postaci 3-godzinnej pętli programowej będzie dostępna w ofercie Telkabu bezpłatnie przez najbliższe kilkanaście tygodni do czasu zakodowania sygnału na satelicie Hot Bird i jego oficjalnego startu w pełnej 24-godzinnej wersji. Dalsza emisja FunBox 4K/UHD w ofercie Telkabu uzależniona będzie od przebiegu negocjacji między operatorem a spółką Kino Polska TV S.A., która odpowiada za dystrybucję w Polsce kanału należącego do firmy Mediabox Broadcasting International.

Kanał FunBox 4K/UHD w wersji demo wystartował na tegorocznych targach ANGACOM w Kolonii (9-11 czerwca 2015 roku) i obecnie dzięki firmie Eutelsat dostępny jest w wersji FTA na satelicie HOT BIRD. Od lipca kanał w wersji testowej mogą już oglądać użytkownicy TV Net Voz, platformy IPTV należącej do Vodafone Portugal. Warto wspomnieć także, że kanał FunBox 4K/UHD został właśnie umieszczony na shortliście pierwszej edycji konkursu Content Innovation Award w kategorii "4K Initiative of the Year 2015". Gala konkursu podczas której zostanie ogłoszony zwycięzca w tej kategorii odbędzie się 4 października w Carlton Beach w Cannes podczas konferencji MIPCOM 2015.

[Łukasz Szewczyk]