IBM ogłosił, że wyprodukował pierwsze na świecie funkcjonalne 7 nanometrowe układy. Procesor powstał współpracy z GlobalFoundries, Samsungiem oraz SUNY. Poza zmniejszeniem procesu technologicznego IBM opracował nowy materiał półprzewodnikowy.

Według IBM wynalazek pozwala na umieszczenie ponad 20 miliardów tranzystorów na jednym chipie wielkości paznokcia, który może być stosowany w każdym urządzeniu - od smartfonów do statków kosmicznych. Aby osiągnąć założone korzyści, a więc niższe zużycie prądu, lepszą wydajność i skalowalność, tworząc siedmionanometrowy chip, badacze musieli obejść konwencjonalne podejście stosowane od lat w produkcji półprzewodników. Nowa technologia IBM służąca do produkcji najmniejszych na świecie układów wykorzystuje światło ultrafioletowe, które wymaga specjalnie ustabilizowanych budynków celem zabezpieczenia sprzętu przed wibracjami. Przekroczona została kolejna technologiczna bariera. Umożliwi to w niedługim czasie budowę wydajniejszych, wysoce zintegrowanych i optymalniejszych energetycznie układów nowej generacji

Proces jest nadal w fazie rozwoju i IBM w związku z tym nie sprecyzował kiedy 7-nanometrowe układy scalone będą gotowe do masowej produkcji. Z kolei TSMC już zdążył zapowiedzieć przejście na litografię 7 nm w 2017 roku.