Samsung wprowadził na rynek telewizor JU6800 z płaskim ekranem, wykorzystujący technologię nanokryształów. Rozwiązanie występujące dotychczas wyłącznie w modelach SUHD, po raz pierwszy zostało zastosowane w płaskim telewizorze UHD.

Najnowsze dziecko serii 6, wyróżnia się zastosowaniem przełomowej technologii Nano Crystal Display, która do tej pory stosowana była wyłącznie w segmencie zakrzywionych telewizorów SUHD. Panel z warstwą nanokryształów poszerza o 20 proc. paletę barw i o 30 proc. jaśniejszym obrazem. Obraz zyskuje dzięki temu jasność i kontrast. Telewizory z serii JU6800 charakteryzują się także wysokim współczynnikiem PQI, wynoszącym 1400 punktów. Jest to parametr, jaki firma Samsung wprowadziła dla ułatwienia użytkownikom szybkiego porównania jakości obrazu telewizorów. Dla określenia wartości PQI pod uwagę brane jest działanie zastosowanych technologii, odwzorowanie detali i kolorów, głębia obrazu, kontrast i płynność.

Dodatkowo, zastosowana w urządzeniu funkcja Wide Color Enhancer Plus korzysta z zaawansowanego algorytmu, który poprawia jakość obrazu. Pozwala wyświetlać subtelne odcienie, których mniej zaawansowany telewizor nie jest w stanie odtworzyć. Kolejnym rozwiązaniem stosowanym dotychczas w wyższych modelach, jest technologia UHD Dimming - funkcja przyciemniania ekranu, tak aby obraz prezentowany był w optymalnych proporcjach kontrastu i koloru.

Podobnie jak model JU6400, JU6800 również posiada rozdzielczość Ultra High Definition (UHD), która pozwala oglądać nagrania wideo i filmy na płytach DVD w lepszej jakości. Dzięki zastosowanej technologii automatycznej korekty i dostosowania obrazu (upscaling) widzowie otrzymają lepszy obraz niezależnie od jakości materiału źródłowego. Autorska technologia firmy Samsung pozwala przetworzyć sygnał Full HD, HD, a także niższe rozdzielczości na obraz o jakości zbliżonej do UHD. Ekran posiadający 8 mln pikseli, gwarantuje dostrzeżenie 4-krotnie więcej detali obrazu w porównaniu z Full HD.

Model JU6800 działa w oparciu o system Tizen. Umożliwia on dostęp do filmów i seriali, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Szybkość działania aplikacji, w tym m.in. Skype, przeglądarki internetowej oraz panelu gier, zapewnia czterordzeniowy procesor. JU6800 ma wbudowany moduł WiFi, dzięki czemu użytkownicy nie są w żaden sposób ograniczeni, jeżeli chodzi o podłączenie go do sieci domowej.

Telewizory Samsung z serii JU6800 oferowane są w 3 przekątnych ekranu: 50, 55 i 60 cali.

[Łukasz Szewczyk]