Uczestnicy programu Windows Insider mogą już zaktualizować swój Windows 10 do najnowszej wersji - oznaczonej jako build 10049. A wraz z nią przybywa Spartan.

Przeglądarka Spartan jest uniwersalną aplikacją Windows 10. Ma być dużo szybsza, lżejsza i lepiej renderować strony niż Internet Explorer, który często miewał problemy z kompatybilnością. Pozostałymi cechami które odróżniają nowy bulid od poprzednika jest wbudowany asystent Cortana, który ma znacząco przyczynić się do ułatwienia korzystania z możliwości oferowanych przez nową przeglądarkę. Z pewnością kryje się tam sporo bugów, jednak praktycznie jest to jeszcze wersja beta. Co może się nie podobać, to natywne wsparcie dla Adobe Flash, jednak można je wyłączyć w opcjach (znajdują się w prawym górnym rogu).

W kompilacji 10049 możemy też doświadczyć innego błędu, podczas którego zamiast pulpitu ujrzymy niebieski ekran. W takim przypadku, by przywrócić normalne funkcjonowanie systemu, należy wówczas zablokować komputer, używając skrótu klawiszowego Win + L, a następnie zalogować się ponownie. Możemy również użyć kombinacji Ctrl + Shift + Esc, by przejść do widoku zadań.

By uaktualnić system do najnowszej wersji, należy postępować według poniższej instrukcji:
  • Przechodzimy do ekranu usługi "Windows Update"
  • W oknie aplikacji wybieramy sekcję "Aktualizacje i odzyskiwanie"
  • Klikamy "Sprawdź aktualizacje"
  • Pobieramy nową kompilację (fbl_impressive 10049 Professional)