Według serwisu The Guardian, Facebook, Google, Snapchat i WhatsApp zamierzają rozszerzyć opcję szyfrowania danych użytkownika na kolejne usługi. Ma być to swego rodzaju odpowiedź na kolejne żądania agencji rządowych dotyczących m.in. deszyfracji informacji związanych z osobami korzystającymi oferty największych firm z branży informatycznej.

W ostatnim czasie głośno jest o sprawie sądowej batalii pomiędzy Apple i FBI. Agencja prowadząca dochodzenie dotyczące strzelaniny w San Bernardino poprosiła firmę z Cupertino o odszyfrowanie iPhone'ów osób zamieszanych w tę tragedię. Przedsiębiorstwo Tima Cooka odmówiło, a w sieci rozpoczęła się dyskusja na temat prawa do prywatności. Apple zostało poparte przez wielu gigantów branży IT, w tym m.in. Google'a, czy Facebooka. Wspomniane przedsiębiorstwa postanowiły przygotować rozwiązania, które według nich będą w lepszy sposób chronić dane ich klientów.

Facebook rozważa wprowadzenie pełnego szyfrowania informacji na swojej platformie Messenger. W najbliższych kilku miesiącach podobne rozwiązanie zawita też do należącego do firmy programu WhatsApp, gdzie zabezpieczone w ten sposób będą rozmowy głosowe. Nad własnymi rozwiązaniami pracuje też Snapchat, który od dłuższego czasu był krytykowany za luki bezpieczeństwa. Jeśli natomiast chodzi o Google, to firma zastanawia się nad nowym systemem szyfrowania wiadomości e-mail, w ramach którego tylko konkretny odbiorca może odczytać wysłaną wiadomość. Zbroi się też wspomniane wcześniej Apple - do zespołu pracującego nad oprogramowaniem dla iPhone'ów dołączył ceniony kryptolog Frederic Jacobs.

Guardian zauważa, że wszystkie wymienione podmioty, a także kilka innych firm jak np. Twitter, testowały wcześniej przydatność szyfrowania dla swoich usług, ale nie zawsze decydowały się na jego wprowadzenie. Sprawa Apple miała być impulsem, który zmienił decyzję władz przedsiębiorstw. Trzeba przy tym pamiętać, że sporo zależy też od prawa w konkretnych krajach. Przypomina się tutaj o dużych ograniczeniach dla usług BlackBerry w Pakistanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Może się okazać, że nie wszędzie dostępne będą nowe zabezpieczenia lub zablokowany zostanie dostęp do samych usług.