Producenci nośników SSD prześcigają się albo na pojemność, albo na czystą wydajność. Urządzenia te co prawda stają się coraz bardziej atrakcyjne cenowo, ale wciąż są na tyle drogie, że dyski twarde czują się w miarę bezpiecznie. Pojemność nośników SSD liczymy już w TB, przy czym najbardziej konstrukcja może pomieścić aż 15 TB danych. Prędkości transferów danych liczone są w setkach MB dla typowych nośników konsumenckich, ale bardziej zaawansowane konstrukcje osiągają prędkości liczone w GB/s. Firma Seagate Technology już niebawem kolejny raz zamierza podnieść poprzeczkę w tej ostatniej kwestii.

Producent poinformował o tym, że ma już opracowaną produkcyjną wersję nośnika SSD z interfejsem PCI Express 3.0 x16, korzystającego z protokołu NVMe (Non-Volatile Memory Express), który ma osiągać prędkość transferu danych na poziomie sięgającym aż 10 GB/s. Nowe urządzenie zgodne jest ze specyfikacją OCP (Open Compute Project) i przeznaczone dla serwerów, centr danych oraz wysokowydajnych stacji roboczych klasy HPC (High-performance Computing).

Firma Seagate obecnie przewiduje, że dostawy nowych, bardzo wydajnych nośników SSD PCI Express ruszy już latem bieżącego roku. Do tego czasu producent chce przygotować też drugą wersję tego samego produktu, wyposażoną w interfejs PCI Express x8, która miałaby przesyłać dane z prędkością do 6,7 GB/s. Seagate chwali się, że szybszy wariant jest o 4 GB/s szybszy od obecnego rekordzisty, a więc zaprezentowanego w listopadzie nośnika SSD PM 1725 firmy Samsung, osiągającego prędkość sięgającą 5,6 GB/s.

Ze względu na przeznaczenie, ale także na wydajność, nowe nośniki SSD firmy Seagate zapewne będą sporo kosztować, choć producent nie przedstawił jeszcze w tej kwestii szczegółów.