Jeszcze w tym roku firmę Apple czeka przeprowadzka do nowej głównej siedziby nazywanej roboczo "Apple Campus 2". Prace nad budynkiem zostały rozpoczęte w 2013 roku, ale jego projekt narodził się o wiele wcześniej w głowie Steve'a Jobsa. Nowa siedziba firmy będzie stanowić swego rodzaju hołd dla legendarnego założyciela marki.

Apple Campus Large

Budynek robi ogromne wrażenie zarówno pod kątem stylistyki jak i technologii użytych podczas jego projektowania i budowy. Apple Campus 2 kształtem przypomina nieco statek kosmiczny, lub największy stadion na świecie. Jest to okrągła, czterokondygnacyjna konstrukcja wykonana w przeważającej części ze szkła. Dach budynku pokryty jest akumulatorami słonecznymi a ogromna przestrzeń okalająca budynek służy jako ekosystem dla drzew i wielkich połaci trawy.

Nowa siedziba ma zostać ukończona już w kwietniu, jednak przeprowadzka może potrwać nawet pół roku. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bo z pewnością będzie to organizacyjne wyzwanie. Docelowo w Apple Campus 2 ma pracować ponad 12 tysięcy osób, które do dyspozycji będą miały łącznie 260 tysięcy metrów kwadratowych. Budowa pochłonęła około 5 miliardów dolarów.

Oprócz biur przeznaczonych dla pracowników, budynek zaoferuje wiele także zwiedzającym, którzy będą mogli skorzystać z kawiarni czy też sklepu Apple.

Apple Campus Large

Apple Campus 2 to również cud współczesnej inżynierii budowlanej. Konstrukcję okrzyknięto hucznie najbardziej ekologicznym budynkiem na świecie i trzeba przyznać, że może w tym być dużo prawdy!

Panele słoneczne pokrywające dach budynku będą generowały łącznie 17 MW energii elektrycznej, co pozwoli na w pełni samowystarczalną pracę całego obiektu. Jest to największa na świecie instalacja paneli słonecznych, dzięki której pracownicy Apple będą korzystać w pracy wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Należy pamiętać również o wspomnianej wyżej roślinności, która rzuca się w oczy na każdym kroku. Jednak to, co w tym wszystkim najbardziej imponujące to fakt, że wentylacja została zaprojektowana w taki sposób, aby Apple Campus 2 nie wymagał ani ogrzewania, ani klimatyzacji przez aż 9 miesięcy w roku!


Projektanci pomyśleli także o kwestii dojazdu. Trzeba przecież mieć na uwadze, że 12 tysięcy osób dojeżdżających codziennie do pracy swoimi samochodami to niezbyt ekologiczny punkt rozrywki, nie wspominając nawet o korkach, jakie paraliżowałyby okolicę. Aby pozbyć się tego problemu Apple zamierza przeznaczyć ok 1,3 miliona dolarów na obniżenie skutków wzmożonego ruchu dzięki współpracy z Valley Transportation Authority i Caltrans. Na terenie budynku będzie znajdował się również parking dla 2 tysięcy rowerów. :)

Jednak w całym tych wachlarzu innowacji szczególne emocje budzi jedno pomieszczenie, które śmiało można określić stolicą siedziby. Mowa o "Steve Jobs Theater", czyli sali konferencyjnej, w której odtąd będą prezentowane nowe produkty firmy. Cylindryczne pomieszczenie wykonane ze szkła i włókien węglowych będzie w stanie pomieścić 1000 osób i zostanie umieszczone na samym szczycie siedzyby. Czy to nie idealna okazja, aby we wrześniu zaprezentować tam iPhone'a 8?

Jesteśmy jedynie ciekawi, czy Jobs widząc to wszystko byłby pod takim wrażeniem, jak osoby chwalące się projektem, czy też swoim zwyczajem skwitowałby wszystko podsumowaniem: "To jakieś g***o"... :)

Steve Jobs Angry At Analytics Firms Tracking Its Devices 2