Tuż przed premierą nowego systemu Windows 10, zaplanowaną na 29 lipca 2015 roku, uruchomiona została kolejna usługa dla konsoli Xbox One - transmitowanie rozgrywki z konsoli Xbox Ona na komputer PC lub tablet z Windows 10. W najbliższych dniach udostępnione zostaną również kolejne funkcje sieci Xbox Live w Windows 10.

Funkcja streamingu gier z konsoli Xbox One, dostępna wcześniej wyłącznie w programie wczesnego dostępu dla wybranych użytkowników, została udostępniona publicznie dla każdego posiadacza konsoli Xbox One i komputera PC lub tabletu z Windows 10. Oznacza to, że użytkownicy mogą obecnie grać w ulubione gry z konsoli Xbox One na urządzeniu z Windows 10, gdy nie mają dostępu do konsoli. Aby uruchomić usługę wystarczy wybrać odpowiednią opcję na konsoli Xbox One, zainstalować najnowszą wersję aplikacji Xbox na PC lub tablecie z Windows 10 i dołączyć do urządzenia kontroler przewodowy Xbox 360 lub Xbox One.

Aplikacja Xbox na Windows 10

W nowym wydaniu aplikacji Xbox na Windows 10 wprowadzono liczne udogodnienia dla treści i gier. Nowe funkcje dostępne w lipcowej aktualizacji obejmują:
  • Chat w grupie - funkcja umożliwia rozpoczęcie rozmowy w grupie pomiędzy użytkownikami Xbox One i Windows 10.
  • Moje gry - aplikacja umożliwia automatyczne wykrywanie gier Windows Store oraz starszych gier PC i dodawanie ich to kolekcji w aplikacji Xbox. Gry można również dodawać do aplikacji ręcznie, a kolejne pozycje są dodawane do listy, celem usprawnienia ich automatycznego wykrywania.
  • Strona domowa - aktualizacja menu głównego konsoli Xbox One umożliwia obecnie szybki dostęp do opcji streaming gier z zakładki ostatnio uruchamianych tytułów. W menu pojawiła się również zakładka gromadząca popularne gry dostępne do pobrania ze sklepu Windows.
  • Profil - pozwala na wybranie zdjęcia do swojego konta i udostępnienie do znajomym. W menu można również łatwo zmienić wygląda avatara, tag gracza, obrazek gracza czy kolor menu.
  • Udostępnianie treści znajomym - lipcowa aktualizacja przynosi możliwość tworzenia nagrań i zdjęć z gier ze sklepu Windows i udostępniania ich w aplikacji Xbox
  • Avatary Xbox - aktualizacja menu avatarów pozwala na wykonanie zdjęcia użytkownika i ustawienia go jako wizerunku avatara na konsoli Xbox One i w Windows 10. Pomysł ten został wybrany spośród propozycji fanów uczestniczących w programie Xbox Feedback.
  • Day One Experience - posiadacze komputerów PC stawiający pierwsze kroki w ekosystmie Xbox będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury tworzenia konta Xbox Live z poziomu systemu Windows 10.

Aby skorzystać z funkcjonalności aplikacji Xbox na Windows 10 wymagana jest najnowsza kompilacja systemu. Aplikacja Xbox będzie aktualizować się automatycznie po każdym udostępnieniu nowej wersji w sklepie Windows. Zaktualizowana wersja aplikacji Xbox powinna nosić sygnaturę 7.7.16004.00000 lub wyższą. Wersję można sprawdzić w ustawieniach systemu Windows 10.

[Łukasz Szewczyk]